obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

Klasy I-III w roku szkolnym 2015/2016

 

 

WITAMY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Serdecznie witamy w nowym roku szkolnym. Szczególnie nam miło powitać naszych najmłodszych uczniów. W tym roku mamy, aż siedem klas pierwszych,
a wśród nich wielu 6-latków.

Trzymamy za Was kciuki!

♥♥♥

       Za nami już kilka imprez. Jedną z nich jest "Ślubowanie klas 1", które odbyło się 30.09.2015.

Pierwszaki uroczyście złożyli przysięgę a Pan Dyrektor Bogdan Wróbel oraz Panie Wicedyrektorki Agnieszka Sasinowska i Anna Rynkiewicz pasowali dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 5 w Białymstoku.

Emocji było wiele, gości jeszcze wiecej ale chyba najwięcej radości na buziach naszych nowych członków braci szkolnej.

Gratulujemy i życzymy samych "szóstek"! 

 

 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥ 

"Sześciolatki z klasy 1 c doskonale sobie radzą w szkole. Pracuja bardzo sumiennie, przestrzegaja zasad i pracowicie odrabiają prace domowe. Brawo, oby tak dalej kochani!

 

 

 

 

♥♥♥

Pierwsza  klasa to nie żarty! Uczymy się dużo, pilnie pracujemy.

Za nami już pierwszy sprawdzian wiadomości.

Ale wiemy, że „nauka to potęgi klucz” , więc nie szczędzimy sił i energii aby nauczyć się jak najwięcej. Wiemy już jak jest różnica między owocami a warzywami i dlaczego trzeba je jeść, wiemy kto w klasie jest najwyższy a kto najniższy, znamy też kilka samogłosek i spółgłosek…

O całej reszcie opowiemy innym razem!

Klasa 1d w akcji!

 

 

 

♥♥♥

  „RYTMY ZIEMI z Hawajów na Podlasie”.

Raz w miesiącu na zajęcia umuzykalniająco - edukacyjne pt. „RYTMY ZIEMI z Hawajów na Podlasie”. przychodzi do klasy I e pani Magda. Na zajęciach dzieci uczą się tańczyć Hula, śpiewać i grać na Okulele , poznają język i kulturę hawajską.  

 

 

 

 

 

♥♥♥

Już mamy kalendarzową jesień a z nią mnóstwo bardzo ciekawych pomysłów na nudę.  Klasa 2a nie tylko wie jakie warzywa i owoce są zdrowe i smaczne, ale zna witaminowe Abecadło. Razem z panią Julitą Gregorczuk stworzyliśmy na lekcji kolorowe Cudaki- czy rozpoznajecie z jakich jesiennych darów powstały?  

 

 

 

♥♥♥

W każdy poniedziałek uczniowie klasy If, pod czujnym okiem swojej wychowawczyni, pani Ewy Panasewicz, poznają tajniki JĘZYKA MIGOWEGO. Dzieci nie tylko uczą się nowych znaków i układów. Rozmawiają również o tym, czym jest niepełnosprawność i jak należy się zachować w kontakcie z osobą niedosłyszącą. Przede wszystkim jednak takie zajęcia to dobra zabawa!

 

 

 

♥♥♥

21.09.2015 klasa Ic z wychowawczynią Agnieszką Wyrwa i panią Moniką Serokin odwiedziła Obserwatorium Przyrody. Podczas pobytu można było obejrzeć wystawę „Zadziwiający świat owadów”, dzięki której dzieci poznały codzienne życie małych stworzeń. Dodatkową atrakcją były - ul pszczeli i laboratorium entomologiczne – oraz olbrzymich rozmiarów mucha.
Po wejściu do pszczelego ula dzieci obejrzały bajkę o pszczółkach, dowiedziały się też jak wygląda ich codzienne życie na łące, a wszystko to wśród odgłosów prawdziwej łąki i bzykających pszczółek.

W laboratorium entomologicznym dzieci obejrzały prezentację multimedialną oraz eksponaty owadów w gablotach, podejrzały kolonie żywych mrówek w formikarium i przyjrzały się wybranym owadom przez mikroskop.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                

♥♥♥

 

 

21.09.2015 klasa Ie z wychowawczynią Anną Kaczanowską odwiedziła Obserwatorium Przyrody. 

           

 

         ♥♥♥ 

Dnia 2 października klasa I „d” razem z wychowawczynią panią Dominiką Kosewską – Kozicką wybrała się na zajęcia dydaktyczne „Zadziwiający świat owadów” do galerii Alfa.

 

 

 

        ♥♥♥

29 września 2015 r. klasa 2a była na  wystawie przyrodniczej „Zadziwiający świat owadów” w Galerii Alfa w Białymstoku.

 

 

 

♥♥♥

Jesteśmy bezpieczni na drodze!

W trakcie naszych wyjść i spacerów jesteśmy zawsze ostrożni i dobrze widoczni na drodze! Nasi uczniowie wiedzą jak się zachowywać na drodze...

 

 

 

♥♥♥

            W trosce o dobre samopoczucie naszych uczniów i dzięki zaangażowaniu rodziców oraz w ramach "Programu adaptacyjnego" organizujemy wiele ciekawych wycieczek i wyjazdów integracyjnych. Imprezy te mają na celu poznanie różnych ciekawych miejsc ale przede wszystkim zintegrowanie klasy, swobodna zabawę i możliwość zawiązania bliższych więzi dzieci i nauczycieli.

Klasy 1b z panią Marzanną Szpiczko i 1c z panią Agnieszką Wyrwa oraz paniami Moniką Serokin i Justyną Karwowską oddychały świeżym, wiejskim powietrzem w Koźlikach. Tam państwo Szymczukiewiczowie przygotowali nam mnóstwo niespodzianek. Poznaliśmy wiejskie zwierzęta, doiliśmy kozę, zbieraliśmy grzyby w lesie, objadaliśmy się pieczoną kiełbaską i drożdżówkami, a także przećwiczyliśmy kilka sportowych konkurencji...

 

 

 

 

 

♥♥♥

      Dnia 5 października  2015 klasa If z wychowawczynią, panią Ewą Panasewicz oraz klasa Ig z wychowawczynią, panią Moniką Kalinowską, uczestniczyły w wycieczce do Myśliwca Młyna, miejsca znanego jako Kraina Krasnoludków. Na uczniów czekało tam wiele atrakcji, między innymi jazda na kucyku i osiołku, sprawnościowy tor przeszkód,  przepłynięcie stawu tratwą, czy wysłuchanie opowieści o historii Krasnoludków. Uśmiech nie schodził dzieciom z twarzy. Pomimo zmęczenia

- wszystkie zgodnie uznały, że wycieczka była fantastyczna. 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

W końcu czas na integrację innych klas pierwszych. W szkole już się orientujemy, ale wycieczka to co innego. My pierwszaki z klas 1a, 1d i 1e zabraliśmy nasze panie: j. Jasiuk, D. Kosewską, A. Kaczanowską, M. Andraszek i J. Bajguz i pojechaliśmy do Poczopka. Pogoda dopisała, słoneczko jesiennie przyświecało. Na miejscu podzieliliśmy się na grupy i wpadliśmy w wir penetrowania terenu. Zobaczyliśmy zegary słoneczne, klatki z sowami (nawet jedna była z Harrego Potera), park bocianów i gęsi oraz muzeum wypchanych zwierząt. Oczywiście zaopatrzyliśmy sie w pamiątki i z pustymi kieskami poszliśmy na ognisko (kiełbaska w takiej atmosferze smakuje wspaniale).
W dobrych humorach wróciliśmy do domu. Polecamy wycieczkę wszystkim, choć trudno o bliskie terminy.

 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Dnia 06.10.2015 klasy drugie wybrały sie na wycieczkę do Arboretum w Kopnej Górze. Co tam widziały i jak spędziły czas możecie sprawdzić sami...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Nasi uczniowie poznają nie tylko świat przyrody ale również historię swojego miasta i państwa. Klasa 1c chętnie uczestniczy w zajęciach zorganizowanych w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Dzieci ostatnio  miały okazję przekonać się jak żyli ludzie w czasach Klemensa Branickiego...  . Chłopcy zachwyceni byli tzw. "pokojem męskim" dziewczynki zaś zamarzyły o wspaniałych, balowych sukniach.

Czekała nas też niespodzianka w postaci czasowej wystawy interaktywnej związanej ze zmysłami, które pozwalają nam odbierać otaczający świat. Dzieci mogły się przekonać min. co to jest złudzenie optyczne i jak słyszą osoby z wadami słuchu. Serdecznie polecamy, ponieważ wystawa okazała się być niezwykle interesująca.

 

 

 

♥♥♥

                                          

"W zdrowym ciele zdrowy duch!" - to porzekadło jest nam również znane. Klasy 2b i 2d oraz 1b i 1c biorą udział w ministerialnym Programie Mały Mistrz,  skierowany do uczniów klas 1-3, a jego celem jest propagowanie postawy aktywnej i zdrowej. Uczniowie uczą się poprawności wykonywania ćwiczeń, doskonalą swą kondycję, rozwijają sprawność, a przede wszystkim uczą sie jak aktywnie i zdrowo spędzać czas. 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

"Żółto - czerwone to barwy niezwyciężone!" 

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 kibicuja także naszej rodzimej drużynie piłki nożnej "Jagiellonii".

Bez względu na wiek, porę dnia, roku czy wynik, wspieramy zawodników i jesteśmy z nimi nie tylko duchem ale i ciałem...

 

 

 

♥♥♥

Klasa I „d” uwielbia zajęcia sportowe, zwłaszcza te na świeżym powietrzu. Korzystamy z każdej możliwej chwili aby pobiegać, poskakać czy też pofiglować…

Naszą maksymą jest „Uch! Uch! Uch! W zdrowym ciele, zdrowy duch!”.

 

 

 

♥♥♥

Dnia 12 pażdziernika klasa 1c wraz z wychowawczynią Agnieszką Wyrwa i panią z biblioteki szkolnej, Moniką Szorc, odwiedziła Książnicę Podlaską, Filię nr 1 w Białymstoku przy ulicy Dobrej. Czekała tam na nas miła niespodzianka! Spotkaliśmy przedstawicielki Policji, które opowiadały o swej pracy, bezpieczeństwie oraz odpowiadały na pytania dzieci. Na koniec, w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom",  miłe panie Policjantki przeczytały fragment książki. Była naprawdę sympatyczna atmosfera i ...zresztą zobaczcie sami!

 

 

♥♥♥

Dnia 13 października klasy I uczestniczyły w ciekawych zajęciach zorganizowanych w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wielką atrakcją było spotkanie z postaciami z bajek „Jaś i Małgosia”, „Brzydki Kaczorek” oraz „Adonis ma gościa”. Uczniowie mogli porozmawiać z aktorami, posłuchać czytanych przez nich bajek, obejrzeć wystawę kostiumów, namalować portret bajkowych postaci i zrobić wspólne zdjęcia z aktorami. Kolejna niespodzianką było zwiedzanie budynku Opery i Filharmonii oraz udział w koncercie „Czarodziejski świat muzyki bajkowej”. W trakcie koncertu zostały zaśpiewane i zagrane przez muzyków i aktorów największe przeboje z bajek. Wszyscy wspólnie śpiewaliśmy i tańczyliśmy znane nam utwory. Zabawa była rewelacyjna. Te zajęcia na długo pozostaną nam w pamięci.

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Dnia 16 października klasy 1-3 uczestniczyły w obchodach

Dnia Papieskiego

 zorganizowanego przez Wolontariuszy Szkolnego Koła „Caritas”.

 Zakupiliśmy kremówki, które zjedliśmy ze smakiem, a dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na zakup czasopism edukacyjnych dla dzieci z Afryki. Na naszym spotkaniu, katecheci, min. pani Andżelika Bujnowska, opowiedzieli wiele ciekawych historii z życia  Jana Pawła II. Ten dzień na zawsze zapadnie nam w pamięci, gdyż przybliżyła nam wyjątkową osobowość Świętego Jana Pawła II.

 

 

 

                     ♥♥♥

„Jesień nam niestraszna!” - zgodnie stwierdzili uczniowie klasy If i pomimo pochmurnej pogody, 22.10.2015 razem ze swoją wychowawczynią,  panią Ewą Panasewicz oraz z panią Mariolą Łupińską, wyruszyli do głównej siedziby Muzeum w Białymstoku, mieszczącej się w białostockim Ratuszu. Celem naszej wyprawy było uczestnictwo w zajęciach interaktywnych pt. „Świat skamieniałości”. Dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawych rzeczy, między innymi poznaliśmy organizmy, które zamieszkiwały naszą planetę wiele lat temu,  a także mogliśmy samodzielnie wykonać odlewy skamieniałości, które zabraliśmy na pamiątkę. 

 

 

 

♥♥♥

Pasowanie na Świetlika

Dnia 26 października panie świetliczanki: Monika Serokin i Maja Rogala przygotowały niespodziankę uczniom klas pierwszych! Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej zostały uroczyście ślubowane na

"Świetliki Szkoły Podstawowej Nr 5 w Białymstoku"

Zanim jednak doszło do tego momentu, przeszły „próbę ogniową”, tzn. serię pytań podchwytliwych i zaskakujących. Na szczęście okazało się to być proste i zabawne! Na koniec panie przygotowały symboliczne upominki i dzieci w radosnych nastrojach powróciły do zajęć.

Ach! Co to były za emocje…

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Dnia 15 października 2015 r. klasa III a zwiedziła koszary 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Oprowadzał nas kapral służący w tej jednostce wojskowej. Dzięki niemu, w Sali Tradycji, poznaliśmy dzieje pułku. Pozwolił nam, po założeniu hełmofonów lub hełmów, wejść do różnych opancerzonych wozów bojowych. Mieliśmy też możliwość obejrzenia oraz nauki obsługi różnych rodzajów broni i sprzętu wojskowego. 
  Ta wycieczka była bardzo interesująca. Być może dzięki niej ktoś z naszej klasy zostanie w przyszłości żołnierzem. 

 

 

 

 

 

♥♥♥

22 IX dzieci z kl. III b, III c z paniami: G. Fiłonowicz, E. Grodzką, G. Wiśniewską odwiedziły Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Przeniosły się do lat dziecięcych małej Marii, zobaczyły jakimi zabawkami bawiła się, poznały jej dom i rodzinę. Potem odwiedziły Wioskę Wesołych Wędrowców w Nowej Wsi, gdzie bawiły się z krasnoludkami -  Podziomkiem i Borówczanką.

 

 

♥♥♥

Teatr w szkole

Dzięki pani Małgosi Klepackiej uczniowie klas 1-3 mieli okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym pt.:

 „Opowieści z porcelanowego lasu: O dwóch takich, co strasznie się bali”, w wykonaniu Studia Teatralnego ANIMA.

Przedstawienie to poruszało temat strachu, odwagi i przyjaźni. Podczas spektaklu, dzieci dowiedziały się w jakich sytuacjach pojawia się strach, czym on jest i jak sobie poradzić, by się go… nie bać. Scenografia barwna, zmieniała się wraz z akcją (las, jaskinia) co znacznie wzbogaciło odbiór. Dodatkowe efekty w postaci światła, dymu i dźwięków działały na wszystkie zmysły. Oprócz gry aktorów można było podziwiać pacynki i kukiełki.

 Dzieciom podobały się postaci, ale najważniejsze jest to:

 „że strach ma tylko wielkie oczy!”

 

♥♥♥

 

♥♥♥

Matematyczne zmagania klasy 1c

Uczniowie klasy 1c doskonale już znają figury geometryczne i potrafią z nich zaprojektować wspaniałe wzory.

 

 

♥♥♥

1f wychodzi z cienia!

Uczniowie klasy 1f dołączyli do akcji „wychodzenia z cienia”. Jej celem jest dbałość o dobre oznakowanie oraz bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły. Tej jesieni i zimy, dzięki odblaskom, które pierwszaki skrupulatnie przypięły do swoich szkolnych tornistrów, nasi najmłodsi uczniowie będą lepiej widoczni na drodze, zarówno podczas krótkich, jak i tych dłuższych pieszych wypraw.

 

 

 

♥♥♥

Przyszli bankowcy do NBP po wiedzę…

Dnia 02.11.2015 klasa 1c wraz z paniami Agnieszką Wyrwa i Moniką Serokin oraz 2c z panią Elżbietą Lipiszko, postanowiła poznać historię pieniądza u źródeł. W ramach „DNI OTWARTYCH NBP” odwiedziliśmy oddział banku w Białymstoku. Czekała nas tam masa niespodzianek. Przeliczaliśmy bilon i monety, pakowaliśmy je w rulony, przeliczaliśmy wpływy na kasie i na liczydłach, obejrzeliśmy złote monety, na własne oczy widzieliśmy okrągły milion złotych, trzymaliśmy w dłoniach prawdziwe sztaby złota a także dowiedzieliśmy się, skąd wzięły się pieniądze i po co właściwie zostały wynalezione…. . Oj! Atrakcji było duuużo więcej, ale „najfajniejsze” było to że wróciliśmy do domu z … 175 000 złotych… w prawdzie w wersji sproszkowanej, ale jednak!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 listopada uczniowie klasy 1a byli na wycieczce w Narodowym Banku Polskim. To było bardzo ciekawe wydarzenie. Najpierw poznaliśmy historię banku. Potem oglądaliśmy różne monety - stare i nowe oraz okrągły milion. Mogliśmy na maszynach przeliczać banknoty i monety. Widzieliśmy też maszyny dawniej używane w bankach. Ale najciekawsza była sztabka złota. Okazało się, że waży ona aż 12 kilogramów. Nie łatwo było ją podnieść, ale dotknęliśmy ją wszyscy.
 
 
 

♥♥♥

 

„Nadal pamiętamy…”

BÓG HONOR OJCZYZNA

Uczniowie klasy 1c wraz z paniami Agnieszką Wyrwa i Moniką Serokin poznają dawne czasy. W hołdzie dla tych wszystkich, którzy polegli za naszą wolność, dzieci zapaliły znicze przy

Pomniku Bohaterów Ziemi Białostockiej

Minutą ciszy uczciliśmy także pamięć tych wszystkich …

Dzieci bardzo zainteresowała ta tematyka i historia naszego miasta!

Pani Moniko, prosimy o dalszy ciąg!

 

 

♥♥♥

Nasza klasa wie, co jest zdrowe. Dlatego postanowiliśmy zrobić sałatkę owocową. Każdy z nas w uzbroił się w deskę, nóż, fartuszek no i oczywiście produkty. Kroiliśmy je i wrzucaliśmy do wielkiej miski. Na koniec, gdy wszystko było posprzątane, zabraliśmy się za degustację. Nasza sałatka była taka pyszna!

 

 

 

♥♥♥

W tym roku szkolnym ruszyło znów koło "Ori - sprawne ręce". Prowadzi je pani Jolanta Jasiuk w sali nr 5. Te zajęcia odbywają się we środę od 14:30 do 15:25. Na pierwszych zajęciach dowiedzieliśmy się, co to jest origami i skąd pochodzi. A potem zaczęła się składankowa przygoda. Od origami płaskiego przeszliśmy do przestrzennego. Umiemy już złożyć: łódkę, czapkę wikinga czy liście. Ostatnio składaliśmy ptaka z odpowiednio nadrukowanego papieru. Nie było łatwo, ale daliśmy radę!

 

 

 

♥♥♥

Klasa 1a od początku roku uczęszczają na basen. Już pojawiają się pierwsze efekty. Zaczynamy pływać pod wodą, choć to najpierw było "straszne". Woda zalewała nam oczy i wlewała się do nosa. Teraz już jest lepiej - dużo lepiej. Oto kilka zdjęć z basenu.

 

 

 

 

♥♥♥

"Wiersze z szuflady"

Dnia 30 października 2015 r. troje dzieci z klas I-III, podczas    uroczystej gali, odebrało nagrody i wyróżnienia w Miejskim Konkursie  Literackim " Wiersze z szuflady", zorganizowanym przez nauczycielki   Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku. Pierwsze miejsce w kategorii  kl. I otrzymała Patrycja Łukasiewicz z klasy I a wychowanka pani J.Jasiuk. W kategorii klas III   pierwsze miejsce zdobyła Gabriela Andrusiewicz z klasy III a wychowanka p. E.Safarewicz, a   wyróżnienie Dawid Bielski z klasy III b- opiekun pani G.Fiłonowicz. Dzieci otrzymały dyplomy i  ciekawe nagrody. 
Wszystkich czekała miła niespodzianka-  słodki poczęstunek. Laureatom gratulujemy i życzymy zwycięstw w kolejnych konkursach!

 

 

 

♥♥♥

Lekarzem być...

My, pierwszaki z klasy „f”, chętnie poznajemy nowe miejsca, dlatego 6 listopada, razem z paniami Ewą Panasewicz i Mariolą Łupińską wyruszyliśmy do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Na początku wycieczki wykonaliśmy gipsowe odlewy Pałacu Branickich , a że mamy już w tym doświadczenie, poszło nam jak z płatka. Następnie dowiedzieliśmy się, jak wyglądała kiedyś apteka i że w przeszłości aptekarzami byli jedynie mężczyźni. Poznaliśmy Oskara – postać stworzoną jedynie z kości oraz mogliśmy z bliska zapoznać się z wyposażeniem gabinetu dentystycznego, okulistycznego, a także szpitala polowego. Kto wie, może ktoś z nas po tej wycieczce zostanie w przyszłości lekarzem lub farmaceutą?

 

 

 

♥♥♥

Każde dziecko może być artystą

Dnia 4 listopada 2015 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty  plastyczne. Ich temat brzmiał " Każde dziecko może być artystą".   Inspiracją była jesień. Warsztaty prowadziły panie Jolanta Jasiuk i   Ewa Safarewicz. Przybyłe nauczycielki poznały nowe techniki   plastyczne, dzięki którym wykonały z różnych materiałów kolorowe   liście, kwiaty, drzewa, jeże, sowy. Wszystkie z dużym  zaangażowaniem wykonywały prace i stwierdziły, iż w najbliższym   czasie wykorzystają je w pracy z dziećmi.

 

 

 

 

♥♥♥

Jaga! Jaga! Jaga! Jagiellonia!

Dnia 07.11.2015 uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 w ramach projektu CKU, mający kształtować pozytywne wzorce sportowego zachowania, kibicowali naszej rodzimej drużynie w meczu

„Jagiellonia – Piast Gliwice”

Niestety, spotkanie zakończyło się przegraną naszego zespołu.

Ale co tam! Prawdziwy kibic jest na dobre i na złe!

W meczu uczestniczyli zarówno uczniowie klas pierwszych jak i czwartych. „Maluchy” mogły brać przykład ze starszych kolegów, zaś ci troskliwie zaopiekowali się młodszymi. Przecież całkiem niedawno sami byli w klasie pierwszej…

 

 

♥♥♥

Moda za czasów Izabeli i Klemensa Branickich

Klasa 1c ,wraz z wychowawczynią Agnieszką Wyrwa, poznała historię założenia naszego pięknego miasta na podstawie ogromnej makiety, którą mogliśmy podziwiać w Muzeum Historycznym. Dzieci przekonały się,  jak kiedyś wyglądał Białystok, wiedzą też, że założyciel grodu nad rzeka Białą był kolekcjonerem zwierząt i do dnia dzisiejszego w tym samym miejscu istnieje ZOO. Nader wszystko jednak najbardziej zainteresowała nas ówczesna moda. Mogliśmy nawet przymierzyć stroje Izabeli i Klemensa Branickich, a na koniec sami zaprojektowaliśmy ubiory z ich epoki.

 

 

 

 

 

♥♥♥

 Klasa III a robi sałatkę jarzynową 
  Dnia 5 listopada 2015 r. dzieci z klasy III a zamieniły się w kucharzy i samodzielnie wykonały sałatkę jarzynową. Podczas zajęć poznały przepis i sposób przygotowania tej smacznej potrawy. Przekonały się jak łatwo i szybko można ją zrobić. Stwierdziły, że  sałatka to samo zdrowie i z wielką chęcią wykonają ją w domu, wspólnie z rodziną. 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Jak można zostać paleontologiem?

Dowiedziała się klasa2a która odwiedziła wystawę pt. „Skamieniałości” w białostockim Ratuszu dnia 12 listopada 2015r. Razem z nasza panią wyruszyliśmy w pradawne czasy naszej planety Ziemi.  Oglądaliśmy  skamieniałości  kiedy na Ziemi nie było ludzi i żyły dinozaury. Przygotowaliśmy gipsowe odlewy tych zwierząt, które w klasie pomalowaliśmy żeby wyglądały na prawdziwe. Wyszła nasza klasowa wystawa ! Brawo!

 

 

 

 

 

♥♥♥

Uczniowie klasy II B uczestniczą w ogólnopolskim programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

 

 

♥♥♥

Uczniowie klasy IIb na interaktywnej wystawie Lego.

 

 

 

 

 

♥♥♥

 Uczniowie klas I-III uczestniczyli w audycji muzycznej przygotowanej przez profesjonalnych muzyków.

 

 

♥♥♥

Nowe Horyzonty   

W październiku i listopadzie klasa Ig uczestniczyła w programie Nowe Horyzonty w Edukacji Filmowej. Program ten umożliwił dzieciom spotkanie z kinem, pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej oraz udział w warsztatach. Wszyscy doskonale się bawili i wrócili bogatsi o nowe doznania oraz samodzielnie wykonanego smoka.

 

 

♥♥♥

Chór klas młodszych- Dzwoneczki z Piąteczki

Chór klas młodszych- Dzwoneczki z Piąteczki pod kierunkiem Małgorzaty Klepackiej wystąpił na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej 15.10.15r. podczas uroczystej gali: Nauczyciel Mądry Sercem. Za wykonanie dwóch utworów podczas Wojewódzkiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej Dzwoneczki z Piąteczki uzyskały statuetkę z orłem, oraz dyplom.

 

 

 

 

 

♥♥♥

Uczniowie klasy IIIb i III c sprzatali groby na cmentarzu wojskowym, zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć tych żołnierzy, którzy oddali życie za naszą wolność.

 

 

 

 

♥♥♥

Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy nie tylko uroczystym apelem.

 Klasa 2a zapaliła znicze przy pomniku marszałka Piłsudskiego w Białymstoku. Cześć pamięci wszystkim żołnierzom.

 

 

♥♥♥

Pamięć o tych którzy odeszli. Uczniowie kl. II na Cmentarzu Wojskowym.

 

 

 

♥♥♥

11 listopada – dzień szczególny dla każdego Polaka!!!

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W SP5

10 listopada klasy 2b i 2 c pod opieką wychowawczyń, pań Małgorzaty Klepackiej i Elżbiety Lipiszko przybliżyły wszystkim uczniom klas 1 -3 zbliżające się święto, mieliśmy okazję wspólnie pośpiewać pieśni patriotyczne, oglądaliśmy mini dramę w wykonaniu małych aktorów oraz popis kunsztu recytatorskiego o tematyce niepodległościowej. Dodatkową atrakcją było karaoke, z którego skwapliwie skorzystali i duzi i mali…

WSZYSTKIM TYM, KTÓRZY WALCZYLI O TO, ABYŚMY MOGLI ŻYĆ I UCZYĆ SIĘ W WOLNYM KRAJU ODDAJEMY HOŁD…

 

 

a tak oto wygladało nasze świętowanie... 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości „Pierwszaki” w 18 Pułku Rozpoznawczym…

Klasy pierwsze osobiście postanowiły podziękować naszym kochanym żołnierzom, którzy codziennie, o każdej porze dnia i nocy dbają i czuwają nad naszym bezpieczeństwem. 18 Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku zaprosił nasze dzieci do zwiedzania i zapoznania się z ciężką i odpowiedzialna pracą żołnierza. Obejrzeliśmy Salę Tradycji i wiele eksponatów, mogliśmy siedzieć w wozie bojowym „BRDM” i transporterze BWP, podziwialiśmy ich wyposażenie, mogliśmy potrzymać przez chwilę karabiny, przymierzyć maskę przeciwgazową i hełmofon. Wielu ze zwiedzających chętnie pozostałoby już w jednostce, ale niestety aby w niej służyć trzeba się jeszcze wielu rzeczy nauczyć. Wróciliśmy więc do szkoły ale we wspaniałych humorkach.

Serdecznie dziękujemy za przemiłą i niezwykle troskliwą opiekę ze strony oprowadzających nas żołnierzy

a w szczególności panu starszemu kapralowi Jarosławowi Nowikowi.

CZOŁEM!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Doświadczenia, eksperymenty... wiedza!

W klasach 1-3  zawsze coś się dzieje, tym razem klasa 1f eksperymentuje.... Lubimy, gdy oprócz pracy w książkach czy zeszytach, sami zdobywamy wiedzę robiąc różne doświadczenia. Tym razem poznawaliśmy właściwości wody: co się może w niej rozpuścić, a co nie. Po przeprowadzeniu eksperymentu zgodnie uznaliśmy, że najlepiej rozpuściły się sól i cukier. Na koniec mogliśmy podjąć ryzyko i zamoczyć palec w wybranej wodzie. Ta z cukrem była smaczna, ale z solą...fuj! Odważnych jednak nie zabrakło, a śmiechu było co niemiara.  

 

 

♥♥♥

Jak ciekawie spędzić czas z dziećmi i jednocześnie rozbudzić w nich naukowe pasje?

To wiedzą uczniowie i nauczyciele klas 1-3 w naszej szkole. W dniach 16 i 17 listopada odwiedzaliśmy Galerię Alfa, ponieważ tam  zatrzymali się eksperci ogólnopolskiego programu edukacyjnego

„Planeta Energii”.

W trakcie wizyty dowiedzieliśmy się  m. in jak wytwarza się prąd oraz jak bezpiecznie i świadomie z niego korzystać. Grupa Energa, pomysłodawca akcji, przygotowała liczne pokazy i eksperymenty dla najmłodszych, podczas których dzieci odkryli co wspólnego mają ze sobą woda, wiatr, promienie słoneczne i energia elektryczna, dowiedziały się ile prądu zużywają wybrane urządzenia gospodarstwa domowego, gdzie należy schronić się podczas burzy, co zrobić w przypadku porażenia prądem i wiele innych. Organizatorzy przygotowali także liczne quizy z nagrodami.

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasa 1c została utrwalona na stronie

http://bialystok.naszemiasto.pl/wyszukiwarka/Planeta+energii+w+bia%C5%82ymstoku,s.html

Zapraszamy do obejrzenia relacji dziennikarza Kuriere Porannego.

♥♥♥

25 listopada-  Światowy Dzień Pluszowego Misia 
              Dzień 25 listopada 2015 r. na długo pozostanie w pamięci czworga dzieci z naszej szkoły. Tego dnia przybyły do Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku na galę wręczenia nagród w IV edycji Miejskiego Konkursu  plastyczno- literackiego " Miś przyjacielem każdego dziecka". Po powitaniu wszystkich laureatów i gości przez p. dyrektora  Andrzeja Danieluka oraz obejrzeniu części artystycznej, dzieci otrzymały dyplomy i nagrody. W konkursie plastycznym 1 miejsce w kategorii klas 
pierwszych zdobył Norbert Sawicki z kl. I a, w kategorii klas trzecich 2 miejsce zajęli: Gabriel Boryszewski z kl. III a i Maria Matulewicz z kl. III b. W konkursie literackim, w kategorii kl. III, 3 miejsce zajął Gabor Izbicki. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek. 

 Wszystkim laureatom gratulujemy!  

 

 

 


  
      ♥♥♥

 Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia 

Dzieciaki z Ig wraz z panią Moniką postanowiły aktywnie obchodzić Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia i razem z fundacją Mam Marzenie zorganizować zbiórkę na rzecz dzieci z oddziałów onkologicznych. Zebraliśmy pluszowe maskotki, gry, zabawki, książki oraz materiały plastyczne, które przekazaliśmy na dziecięcy oddział w Białymstoku by tam nieść radość małym pacjentom. Sami we własnym kręgu też świętowaliśmy i urządziliśmy sesję zdjęciową z misiami.

 

 

 

 

♥♥♥

Odwiedziny u Jana Klemensa i Izabelli Branickich

Klasa 1f z wychowawczynią, Ewą Panasewicz, dzięki wycieczce do Muzeum Historycznego, poznała historię Białegostoku za czasów Jana Klemensa Branickiego. Obejrzeliśmy ogromną makietę, przedstawiającą nasze miasto za dawnych lat, jednak najwięcej emocji wzbudziły barokowe stroje szlachcica i szlachcianki, które można było nie tylko obejrzeć, ale i... przymierzyć! Dzięki temu pokazowi nie mieliśmy żadnych trudności w zaprojektowaniu dawnych ubiorów według własnego pomysłu.

 

 

 

♥♥♥

  Muzeum Historyczne – wystawa "Domy dla lalek"

1 grudnia 2015r klasa Ig wybrała się do Muzeum Historycznego, na wystawę „Historyczne domki dla lalek”. Ta kolekcja dawnych domków dla lalek pozwoliła nam spojrzeć wstecz i zobaczyć jak kiedyś żyli ludzie. Zobaczyliśmy jak meblowano pokoje, jakich sprzętów używano, jak się ubierano, co było modne i jak bardzo ta moda różniła się od dzisiejszej. Mogliśmy się też przekonać jak trudno zrobić takie miniaturowe przedmioty, jakiej precyzji i skupienia to wymaga. Każdy z nas wrócił z tej wycieczki z samodzielnie wykonany malutkim zeszytem oraz kredką, które dumnie prezentujemy na zdjęciu.

 

 

 

 

 

♥♥♥

Przyjedź do na Mikołaju na saniach srebrzystych!!!

Z okazji imienin Mikołaja, uczniowie klas: 2a wraz z panią Julitą Gregorczuk i 2d z panią Grażyną Wiśniewską przygotowali nam wszystkim doskonałą imprezę. Zabawy, śmiechu i niespodzianek było co niemiara. Kilka konkursów, wierszyków i piosenek i oczywiście ON….. Mikołaj, na którego czekaliśmy z utęsknieniem! Na koniec przekonaliśmy się, kto w tym roku był szczególnie grzeczny. Na szczęście wszyscy nasi uczniowie i panie otrzymali drobny upominek od Mikołaja! Nawet nasza Wicedyrektor,  pani Agnieszka Sasinowska została obdarowana czekoladowym smakołykiem.

Ach! Co to była za zabawa! 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Idziemy do kina!

Mikołajkowych niespodzianek nie ma końca! Uczniowie klas 1 – 3 poszli do kina Helios w Galerii Jurowiecka na film animowany pt.: „Dobry dinozaur”. Przekonaliśmy się, co by było gdyby asteroida, której potężne uderzenie miliony lat temu doprowadziło do zagłady dinozaurów, jednak nie uderzyła w Ziemię? W alternatywnej historii, w której dinozaury nie wymarły, młody Apatozaur Arlo wpada do rzeki i zostaje porwany przez jej nurt. Starając się znaleźć drogę powrotną do domu, zaprzyjaźnia się z małym jaskiniowcem o imieniu Bąbel... Dzieciom bardzo podobała się projekcja, zaś jedną z refleksji było: nie ten jest odważny, który nie czuje strachu, lecz ten który czując lęk, staje się uważniejszy.

 

 

♥♥♥

Mikołajki w muzeum to jest to!!!

Uczniowie klasy 1c mikołajkowo odwiedzili Muzeum Historyczne.  Wiemy już,  jaka jest różnica między legendą a historią. Dziś poznaliśmy legendę o księciu Gedyminie i wcale nas nie dziwi, jego zachwyt nad tymi terenami. My również jesteśmy szczęśliwi , że tu się urodziliśmy i żyjemy.

Dzięki książe Gedyminie, że założyłeś ten piękny gród nad czystym, białym stokiem!

 

 

 

♥♥♥

Kle, kle boćku!

Choć tu znaki zimy o naszym boćku nie zapomnimy!

Uczniowie klasy 1c postanowili solidnie przygotować się do wiosny i dowiedzieć wszystkiego o bocianach. W ramach projektu „Bocian biały na podlaskim szlaku bocianim” dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych dotyczących tego pięknego ptaka. Dowiedziały się, że  bocian to drapieżnik i żaby to wcale nie jest jego ulubiony przysmak, jak to jest możliwe aby po tylu tysiącach kilometrów lotu wrócić do swojego gniazda, a także jaki jest opiekuńczy w stosunku do swoich dzieci i partnera oraz wielu innych ciekawostek. Wykonały portrety ptaka i zaprojektowały menu na ich powrót z ciepłych krajów.

 

 

 

 

♥♥♥ 

Potencjał jest w nas!

Studenci Politechniki Białostockiej w ramach zaliczenia przeprowadzili niezwykle ciekawe i różnorodne zajęcia pod hasłem:

„TARGI MŁODEGO ODKRYWCY”

Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas 1a, 1b i 1c oraz ich rodzice i wychowawcy. Studenci przygotowali niesamowity pokaz jazdy na rolkach, zachęcając tym samym do ruchu i sportu ale zaraz skusili nas własnoręcznie wykonanymi wyrobami cukierniczymi. Mogliśmy wykonać samodzielnie ozdoby świąteczne, balonowe stwory, wykonać kilka doświadczeń chemicznych, wziąć udział w quizie, zawodach sportowych, poczuć się jak żołnierz oddziałów specjalnych. Na koniec odwiedził nas niezwykły gość, „Pan Ratuszek” oraz … Mikołaj wraz ze swoimi Śnieżynkami. Oczywiście nie mogło obyć się bez prezentów! Dzieci otrzymały pluszowe misie, breloczki i „świnki – skarbonki”. Ten dzień był naprawdę niezwykle ekscytujący, wrażeń co niemiara!

Studenci! Stanęliście na wysokości zadania! W naszej ocenie, zaliczenie na 6+!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Bezkręgowce w sali nr 3!

Dzięki uprzejmości niezwykłego człowieka, niesamowitego pasjonata  i kolekcjonera, klasa 1c miała  rzadką okazję bezpośrednio poznać i zobaczyć na własne oczy świat takich owadów jak pająki, skorpiony, karakany, patyczaki, wije itp. Na początku z lękiem obserwowaliśmy te niesamowite i żywe okazy. Dzieci zadawały liczne pytania, bardzo chciały wiedzieć skąd tu trafiły, czym się żywią, ile żyją i czy są niebezpieczne. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa mogliśmy zbliżyć się tylko do niegroźnych owadów. Była to niezapomniana lekcja biologii.

 Panu kolekcjonerowi serdecznie dziękujemy!

 

 

 

 

 

♥♥♥

Warsztaty teatralno-plastyczne w Artea

Na początku grudnia klasa Ig uczestniczyła w warsztatach teatralno-plastycznych w Artea – Otwartej Przestrzeni Artystycznej. W tym klimatycznym miejscu mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach plastycznych, gdzie malowaliśmy tuszami i pastelami uzyskując piękne zimowe choinki. Uczestniczyliśmy również w zajęciach teatralnych podczas, których wykonywaliśmy różne ćwiczenia pantomimiczne z wyobrażonymi przedmiotami, figury z ciał oraz maszynę dźwięko-ruchową. Mamy nadzieję, że niedługo tam wrócimy.

 

 

 

♥♥♥

Nietypowa lekcja w 1a

W klasie 1a było nietypowe zdarzenie - zamiast pani Joli Jasiuk zajęcia prowadził pan Paweł Wysztygiel - tato Kariny z naszej klasy. Były to zajęcia dotyczące wody. Zaproponował wiele doświadczeń, które sami wykonywaliśmy. Bawiliśmy się w obserwatorów i praktyków. Już teraz wiele zjawisk występujących w przyrodzie nie jest nam obca.

Dziękujemy i prosimy o jeszcze!

 

 

♥♥♥

Jak fajnie być pierwszakiem!

Nasze pierwszaki czują się w szkole bardzo dobrze, jednak cały czas poznają nowe otoczenie i siebie nawzajem. Aby było im jeszcze łatwiej, w odwiedziny do klasy 1F przyszła Pani Ewelina, która jest psychologiem. Dzięki temu jeden z poniedziałków był zupełnie inny od pozostałych – zamiast lekcji, dzieci starały się dowiedzieć jak najwięcej o swoich koleżankach i kolegach, ale przede wszystkim uświadomiły sobie, że najważniejsza jest dobra współpraca, a wzajemna pomoc może być naszą największą wygraną.

 

 

♥♥♥

O Aniołach słów kilka…

Wczuwając się w świąteczną atmosferę, klasa IF wybrała się do Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego na wystawę „O Aniołach…”. Dzieci poznały symbolikę ozdób choinkowych,  a także dowiedziały się, kim są aniołowie oraz o ich roli w tradycji bożonarodzeniowej. Dzięki zdobytej wiedzy, na koniec spotkania uczniowie samodzielnie wykonali aniołki przy zastosowaniu różnych technik plastycznych. 

 

 

♥♥♥

Wyjątkowe przygotowania klasy 1a i 3a do wyjątkowego święta…

Tuż przed świętami uczniowie klasy 1a i 3a uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Ikon w Supraślu. Muzeum to jest jedynym w Polsce takim muzeum. Najpierw z przewodnikiem przeszliśmy przez wszystkie urokliwe sale pełne ikon i ich bogatego przesłania. Zafascynowała nas szczególnie ikona wyświetlana na ścianie dymu, która poruszała się wraz z nim oraz ikona Św. Mikołaja Cudotwórcy. Potem sami próbowaliśmy swoich sił pisząc ikony. Okazało się, że nie jest to takie łatwe. Było to ciekawe, duchowe i plastyczne przeżycie.

 

 

 

♥♥♥

„Opłatek, kolęda, choinka ubrana, to nam przypomina narodzenie Pana.

Maleńką Dziecinę  z miasteczka Betlejem, przyjmijcie do serca, niechaj się ogrzeje…”

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klas 1 -3 spotykali się w odświętnych strojach i nastrojach z koleżankami, kolegami i nauczycielami aby złożyć sobie najszczersze życzenia. Uczestniczyliśmy także w przedstawieniu jasełkowym w wykonaniu klas 4 -6 pod opieką pani Janiny Szwatro i chóru pod opieką pani Katarzyny Breczko. Wspólnie pośpiewaliśmy kolędy i w radosnych nastrojach mogliśmy uczestniczyć w domowych przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia.

 

 

♥♥♥

Wigilia w Ig

Klasa Ig wraz z panią Moniką oraz rodzicami zorganizowała klasową wigilię. Mieliśmy pierogi, rybę po grecku, kutię, naleśniki z kapustą i grzybami, sałatkę, a także świąteczne pierniki, babeczki, orzeszki i nawet choinkę z piernika. Przełamaliśmy się opłatkiem, zaśpiewaliśmy kolędy i zrobiliśmy świąteczne, pachnące pomarańczowo- goździkowe dekoracje. To była nasza pierwsza wspólna wigilia, przedsmak rodzinnych świąt.

 

 

 

 

♥♥♥

Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

I NOWEGO 2016 ROKU

ŻYCZYMY WSZYSTKIM SPEŁNIENIA MARZEŃ...

 

♥♥♥

Czy dobro zwycięża? TAK!

Udowodniły to baśniowe postacie na przedstawieniu w przededniu Dnia Babci i Dziadka – 19 stycznia 2016r. Obiecujemy ,że będziemy czytać  książki  i zachęcamy innych do czytelnictwa. Wspaniałe przedstawienie tematu i pomocy innym stało się z udziałem klasy 2a. Brawo!!!

 

♥♥♥

Klasa 2a realizuje projekt czytelniczy

W tym roku  2015/16 klasa 2a realizuje projekt czytelniczy w ramach  którego poznajemy  wszystkie miejsca związane z czytaniem książek. Klasa 2a była w bibliotece Pedagogicznej dla nauczycieli. Tu nasza pani wypożycza książki kiedy przygotowuje się do lekcji w szkole. Panie bibliotekarki pokazały nam magazyny w których przechowywane są najstarsze książki – te najcenniejsze. Braliśmy udział w lekcji w której bohaterami były różne postacie z bajek. Jednak najbardziej podobała nam się sztuka pt. „ Smok Podwawelski”. Ten smok nie zjadł barana jak jego dziadek, ale smakowite sałatki i owoce ponieważ został wegetarianinem.

♥♥♥

Stało się już tradycją, że w okresie świąt Bożego Narodzenia oglądamy szopki. 13 stycznia 2016r. Byliśmy na takiej wystawie z naszą panią Julitą Gregorczuk i całą klasą 2a. Najbardziej podobały nam się te zrobione z mydła i makaronu oraz oczywiście szopka  ukryta w starym telewizorze. Po powrocie do klasy zrobiliśmy własne- w łupince orzeszka. Są takie malutkie jak malutki Jezusek w Betlejem. 

♥♥♥

Choinkowe zabawy

Zabawy choinkowe to atrakcja, na którą czekają wszystkie dzieci. Uczniowie klas 1-3 mieli ogromny wybór możliwości spędzenia tego świątecznego czasu: teatrzyki, zabawy szkolne, pozaszkolne i wiele innych. Klasy 1b, 1c, 1f, 1g, 2b, 2c, 3c wraz z wychowawczyniami, postanowiły wybrać się do Fikolandu. Czekało tam na nas mnóstwo atrakcji! Dzieci miały za zadanie podążać za wskazówkami Świętego Mikołaja i rozwiązywać wiele zagadek oraz zadań: zaśpiewać kolędę, zatańczyć według kroków pokazywanych przez Elfa, odnaleźć zaginiony dzwoneczek… Był też czas na zabawę w piankowych tunelach i basenach z piłeczkami, a na zakończenie, na dzieci czekał słodki poczęstunek.

Było bardzo wesoło!

♥♥♥

"Śnieg pada, śnieg pada

Cieszą się dzieci..."

    

Dzieci sie cieszą, śnieg leży na polach i górkach! A ferie już tuż, tuż!!! Ale uwaga! Nie zapomnijcie o bezpieczeństwie w czasie śniegowych zabaw zimowych! O tym pamiętają zwłaszcza uczniowie klas 1a, 1b i 1c. To oni, ku przestrodze, przygotowali pod opieką pań Joli Jasiuk, Marzanny Szpiczko i Agi Wyrwa zimowo - feryjne przedstawienie.

 

 

 

 

 

♥♥♥

Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Uczniowie klasy II b zaprosili do szkoły babcie i dziadków na uroczysty koncert z okazji ich święta. Było bardzo miło i wzruszająco.

 

 

 

♥♥♥

Lekcja ,,Majsterkowo'' w CASTORAMIE

 Uczniowie klasy II b zwiedzili stanowiska CASTORAMY, gdzie zapoznali się z sposobami obróbki i konserwacji drewna, oraz narzędziami wykorzystywanymi do łączenia elementów drewnianych. Następnie wszyscy samodzielnie wykonali i pomalowali kolorową bejcą: chłopcy-skrzynki, a dziewczynki-kołyski dla lalek. Praca przebiegała pod bacznym okiem pracowników Castoramy i Pani Prezes, która nawet  na moment udostępniła osobom chętnym swój fotel. Podczas tego spotkania dużo nauczyliśmy się.

 

 

 

 

 

♥♥♥

VI Miejski Koncert Kolęd

Chór ,,Dzwoneczki z Piąteczki"wystąpił w VI Miejskim Koncercie Kolęd w Katedrze Białostockiej, wraz z 500 chórzystami z białostockich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów biorących udział w Projekcie Rozśpiewany Białystok. Chłodną aurę ociepliły śpiewane z wielkim zaangażowaniem i sercem, kolędy i pastorałki. Najbardziej przypadły nam do gustu utwory pt. ,,Jam jest dudka", ,,Hej, pasterze", oraz ,,Kolędnicy". Taki sam koncert odbył się w cerkwi Św. Mikołaja.

♥♥♥

Niezwykły koncert

Uczniowie klas I-VI uczestniczyli w niezwykłym koncercie muzyków z Łodzi, którzy wykonywali utwory Walta Disneya na instrumentach dętych blaszanych tj. trąbka, saksofon i puzon. Ucieszyło nas, że nie tylko mogliśmy wysłuchać muzyki filmowej, ale interaktywnie brać udział w jej tworzeniu.

♥♥♥

 

Dzień otwarty w SP 5 pod hasłem:

„W SP5 ZDROWO ŻYĆ MA SIĘ CHĘĆ!!!”

Dnia 10 marca w naszej szkole odbyła się nie lada uroczystość, którą przygotowali uczniowie wraz z nauczycielami klas 1-3 przyszłym uczniom i ich rodzicom, naszej wspaniałej „Piąteczki”. Tuż przy wejściu trzecioklasiści witali gości prezentami: zdrowym jabłkiem, plakietką z logo naszej szkoły a także firmowym balonikiem. Pod troskliwym okiem pani Moniki Serokin młodzi aktorzy kółka teatralnego SP5 udowodnili, że nawet Baba Jaga wie jak należy dbać o zęby a wizyta u dentysty nie musi być taka straszna! Następnie zaprezentowały się grupy chórzystów, piłkarzy, tancerzy, flażolistów a także znawców języka angielskiego. Część artystyczną prowadziła pani Grażyna Fiłonowicz, która zaprosiła przyszłych uczniów i ich rodziców do zwiedzania naszej szkoły. Panie z klas 1- 3 oraz ze świetlicy szkolnej przygotowały całą gamę atrakcji. Można było zagrać w orkiestrze, pofikać koziołki, przeprowadzić kilka doświadczeń, zrobić sobie profesjonalny makijaż w wykonaniu uczniów klasy 4, zagrać w gry planszowe w dużym formacie. Dzieci przekonały się, że warzywa mogą służyć nie tylko do jedzenia a każdy może być artystą. Pan Czesław zaś, „zarażał” wszystkich miłością do szachów.

Rodzice przyszłych uczniów mogli także osobiście spotkać się z Dyrektorem i nauczycielkami i dowiedzieć się o wszystkich zasadach i formalnościach związanych z pójściem dziecka do szkoły.

Ach! Cóż to był za wieczór!

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Teatralne zachwyty…

Dnia 16. marca uczniowie klasy 1f, 1c, 2c udali się do Kina Forum. Celem wyprawy było obejrzenie występów Teatru Wrocławskiego, który przedstawił spektakl pod tytułem „Baśnie Polskie: Żywa Woda, Złota Kaczka oraz Szewczyk Dratewka”. Każda baśń została przedstawiona w niezwykle ciekawy i energiczny sposób, nie sposób było się nudzić choć przez chwilę! Ponadto z każdej historii płynął morał do zapamiętania i stosowania w codziennym życiu. To był bardzo miło spędzony czas.

♥♥♥

Góra grosza

Jak co roku, w naszej szkole odbyła się kolejna edycja akcji „Góra grosza”, której celem jest finansowa pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz w domach dziecka. Tym razem pierwsze miejsce zdobyła klasa 1f, która zebrała największą kwotę, jak również największą liczbę monet. Uczniowie w podziękowaniu otrzymali słodkie i kolorowe upominki, jednak największą nagrodą była radość z niesienia pomocy innym.

Gratulacje!

♥♥♥

Program sportowy Mały Mistrz w 2b i 2c

Uczniowie klasy 2b i 2c już drugi rok kontynuują zajęcia sportowe, w trakcie których uczą się podstaw wybranych dyscyplin sportowych. Każdego roku stopniowo je poszerzają, zdobywają tytuł Małego Mistrza, o czym świadczą wlepki w specjalnych książeczkach, oraz nabyte wiadomości i umiejętności.

♥♥♥

 

♥♥♥

Pierwszaki małymi Patriotami.

Klasa 1f wraz z wychowawczynią zwiedziła Muzeum Wojska w Białymstoku. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są polskie symbole narodowe oraz poznali historię ich powstania, ustalili także, które z elementów krajobrazu oraz zwyczajów są charakterystyczne dla naszego państwa . Ponadto, dzieci musiały rozwiązać szereg łamigłówek, a zwieńczeniem lekcji było wykonanie pamiątkowych, biało – czerwonych przypinek.

 

 

 

♥♥♥

Wf inaczej

Kto powiedział, że wf musi być zawsze taki sam? 8 kwietnia pani Monika uznała, że pora na zmianę i poprosiła dzieci z Ig aby ćwiczyły… dmuchanie baniek. Nie każdy pamięta, że puszczając bańki dzieci trenują oddychanie, wydłużają fazę wydechu, dzięki czemu dotleniają mózg. Ponadto łapiąc bańki ćwiczą koordynację ruchową i orientację w przestrzeni. Założę się, że tego dnia byliśmy najbardziej zaangażowaną i ambitnie pracującą klasą w całej szkole

 

 

 

 

♥♥♥

Pierwszy Dzień Wiosny

Klasa 1f świętowała Pierwszy Dzień Wiosny w nieco odmienny sposób – nie topiliśmy Marzanny, nie poszliśmy na wagary, ale za to... kreatywnie się brudziliśmy! Dzięki zajęciom z elementami Sensoplastyki tworzyliśmy naturalne masy plastyczne, które były sypkie, lejące lub klejące, ale także gładkie lub szorstkie i bardzo pachnące! Było niesamowicie wesoło, kolorowo i baaaaardzo brudno!

 

 

 

♥♥♥

 

Czytanie na śniadanie

Pod koniec marca pierwszaki z Ig wybrały się z wizytą do księgarni Polanglo, na tajemniczo brzmiące zajęcia „Czytanie na śniadanie”. Nikt nie wiedział czego oczekiwać. Pani Monika uprzedzała żeby nie dotykać książek, uważać by nie narobić bałaganu, bo w księgarni jak w bibliotece trzeba się odpowiednio zachowywać. A tu?! Niespodzianka!! Po krótkim zapoznaniu, dzieci ruszyły w półki w poszukiwaniu skarbów. Zaglądały do każdego kątka, oglądały, wybierały i czytały wszystkie książki jakie im się spodobały. Potem na dywanie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, słuchały fragmentów czytanych przez pracowników księgarni, odtwarzały scenki dramowe , a na koniec rysowały, to co im najbardziej zapadło w pamięć. Celem tego spotkania było rozpowszechnianie czytelnictwa i obcowania z literaturą od najmłodszych lat. Udało się! Dzieci wyszły oczarowane, księgozbiór ocalał J.

 

 

 

♥♥♥

Hocki - klocki w SP5!

 13 kwietnia naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele firmy Bricks 4 Kidz (czyli po prostu Klocki Dla Dzieci), którzy prezentowali sprawdzony w USA pomysł i metodologię prowadzenia zajęć dla dzieci w wieku od 2 do 14 lat. Bricks 4 Kidz to unikalna oferta zajęć pozalekcyjnych prowadzonych z wykorzystaniem klocków LEGO. To idealny sposób, aby wprowadzić dzieci w świat inżynierii i architektury. Wzrost wiedzy poprzez dyskusje związane z budową konkretnych modeli pobudza w dzieciach ciekawość otaczającego świata. Klocki LEGO wykorzystywane są także jako kreatywne liczydło, mnożenie/dzielenie, ułamkowanie. Zajęcia wzbudziły ciekawość i ogromne zainteresowanie wśród uczniów.

 

 

 

 ♥♥♥

 

Dobry i zdrowy koktajl owocowy!

Uczniowie klas 1-3 mieli bardzo ciekawe zajęcia praktyczno – techniczne. Pod czujnym okiem specjalistek od zdrowej diety, komponowali koktajle owocowe, które następnie z apetytem konsumowali. Zabawa była przednia, trochę nauki oczywiście ale przede wszystkim

było zdrowo i wesoło!

 

 

 

 

♥♥♥

Doktor Muzyka ze swoją ekipą w SP5!

Odwiedzili nas niesamowici goście… Pani Doktor Muzyka i jej ekipa, czyli muzycy z Filharmonii Podlaskiej. Zabawy i radości było przy tym wiele a i nauczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy z dziedziny muzyki. Czekamy na jeszcze!

 

 

♥♥♥

Lekcja biblioteczna klasy 1c

W naszej szkolnej bibliotece zalęgły się moliki książkowe… I to jeszcze jakie! To uczniowie klasy 1c postanowiły wykorzystać nowo nabytą umiejętność czytania w praktyce. Jak to mówią, ile książek przeczytasz, tyle razy żyjesz. Postanowiliśmy więc to osobiście sprawdzić!

 

 

 

 

♥♥♥

Muzealny Zwierzyniec

W 1f jest wielu miłośników zwierząt, czego przykładem jest sama wychowawczyni :-) Dlatego też z przyjemnością wybraliśmy się do Muzeum w Ratuszu na lekcję „Muzealny Zwierzyniec”. Dowiedzieliśmy się, jak ważną rolę w malarstwie odgrywały zwierzęta i w jaki sposób malowano konie w ruchu. Poczuliśmy też na własnej skórze włosia różnych zwierząt, z których robi się pędzle, a pani wyjaśniła, dlaczego wół zupełnie nie pasuje do karety. Zwieńczeniem naszych zajęć było samodzielne wykonanie piankowych, zwierzakowych magnesów.

 

 

♥♥♥

W nocy nie tylko myszy w szkole harcują…

To dopiero się działo! Uczniowie klasy 2c i 1 c oraz kilku z klasy 4a i 4c oraz panie Aga Wyrwa i Ela Lipiszko jak co roku zorganizowali „Piżama party”. Korzystając z nieobecności „sztabu głównego” i „całkowitych ciemności” bawiliśmy się wyśmienicie! Oczywiście pamiętając o zdrowych duchach w zdrowych ciałach, rozpoczęliśmy od szalonych gier i zabaw na sali gimnastycznej i nocnego turnieju piłki nożnej. Następnie kolacja, oczywiście lekkostrawna pizza!   Potem „opowieści dziwnej treści przy ognisku”, noc w muzeum, czyli zwiedzanie szkoły przy latarkach , nocne manewry – podchody, bitwa na poduszki, dyskoteka świetlików, znajdź mnie w ciemności – chowanego, kino mocno-nocne i wreszcie ok. godz. 3.00...

aaaa, kotki pięćdziesiąt dwa…  Acha! Strój obowiązywał wieczorowy!

Było to nie lada przeżycie a zwłaszcza dla najmłodszych uczestników.

Wszyscy spisali się wspaniale! Sami z resztą zobaczcie!

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Bartusiu, wrzuciłeś list do skrzynki???

Klasa 1c, pod opieką pani Agi Wyrwa oraz jednej z mamuś panią Edytką Ć., poznała drogę listu od napisania do doręczenia. W tym celu udaliśmy się na ulicę Kolejową, gdzie mieści się Urząd Pocztowy ale i sortownia. Mogliśmy osobiście postawić stemple na liście, wrzucić do odpowiedniej przegródki, spakować do ogromnego wora, oglądaliśmy znaczki, pocztówki a na koniec kupiliśmy na pamiątkę widokówkę z Białymstokiem,

którą samodzielnie zaadresujemy, bo przecież już to umiemy!

 

♥♥♥

Mały Mistrz to MY!

Klasy 1b i 1c wiedzą, że lekcje wf-u nie muszą być monotonne!

O to dbają panie Marzenka, Aga, Aneta i Madzia.

 

 

 

♥♥♥

Jedzie pociąg z daleka a w nim 1c czeka!

Uczniowie klasy 1c mieli ogromną przyjemność zwiedzić jeden z najnowocześniejszych pociągów jeżdżących po naszych polskich szynach - Pociąg Pesa Dart, który osiąga prędkości nawet ok. 160 km/h! Byliśmy zachwyceni wnętrzami, wyposażeniem, nowoczesnością pojazdu. Mogliśmy osobiście porozmawiać z motorniczym takiego pociągu, własnoręcznie przetestowaliśmy niektóre urządzenia w pociągu, takie jak specjalne stoliczki, wc, klimatyzację, itp.

Byliśmy pod ogromnym wrażeniem!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Jaga! Jaga! Jaga!

Jagiellonia!!!

W ramach projektu kształcenia kultury kibica i dbania o zdrowy tryb życia obecni i byli uczniowie pani Agi Wyrwa uczestniczyli w kolejnych dwóch meczach Jagiellonia - TS Podbeskidzie Bielsko-Białawynik 0:0, oraz Jagiellonia - Podbeskidzie Bielsko-Biała wynik 3:2.

Cóż powiedzieć ponad to:

Działo się! Oj działo!

 

 

 

 

♥♥♥

Nie taki diabeł straszny jak go malują!

O tym przekonali uczniów klas 1-3 aktorzy „Teatru Co Nieco”, których to gościliśmy ostatnio.

Przedstawienie opowiadało o historii przyjaźni, przynależności do grupy i jak bardzo przyjaźń potrafi zmienić życie.

 

 

♥♥♥

Wyprawa młodych naukowców!
  Dnia 6 kwietnia 2016 r. klasa III A wybrała się na wystawę edukacyjną "Exploratorium" zorganizowaną w ramach kampanii społecznej " Postawmy na młodych" przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego. Miejscem wystawy były pomieszczenia Stadionu Miejskiego. Dzięki interaktywnym eksponatom mogliśmy eksperymentować i poznawać różne zjawiska naukowe. Przy okazji zwiedziliśmy trybuny stadionu. Na koniec skorzystaliśmy z propozycji organizatorów polegającej na odwiezieniu nas do szkoły school busem.

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

„To te miasto, to ten klub - to nasza Jagiellonia…”

Łatwo jest być kibicem, kiedy drużyna wygrywa… ale SP5 jest zawsze z Jagiellonią a Jagiellonia z nami!

Dwóch zawodników naszej Jagi, Michał Koźlik i Kacper Falon 6 maja odwiedzili naszą szkołę.

Uczniowie przywitali gości Hymnem Jagiellonii, kilka pytań, trochę popisów i ....

oczywiście caaaaała maaaasa autografów!

Jaga! Jaga! Jagiellonia!!!

 

 

 

 

 

 

 ♥♥♥

U Świętego Floriana…

Dnia 16 maja klasy 1b i 1c wraz z paniami Marzenką i Agą odwiedziły „żołnierzy Świętego Floriana”. Dzięki Strażakom z Miejskiej Komendy Straży Pożarnej mogliśmy osobiście przekonać się, na czym polega ich praca. Zwiedziliśmy garaże, obejrzeliśmy wozy i ich wyposażenie, mogliśmy nawet do nich wsiąść. Już wiemy jaki to wóz pod nazwą drabina a co najważniejsze… słyszeliśmy prawdziwe syreny wozu strażackiego. Chłopcom najbardziej przypadł do gustu sposób schodzenia po rurze, dziewczynki koniecznie chciały przymierzyć kombinezony. Mieliśmy okazję również zobaczyć jak Strażacy spędzają czas na bazie. Podziwialiśmy wspinaczkę jednego z nich po ścianie wspinaczkowej, poćwiczyliśmy trochę na siłowni a także zajrzeliśmy do kuchni skąd rozchodził się niesamowicie apetyczny zapach. Aż nam kiszki marsza zagrały! I to wcale nie strażackiego!

Na koniec zrobiliśmy jeszcze kilka zdjęć, pożegnaliśmy się i wróciliśmy do szkoły.

Byliśmy baaardzo ciekawi czy w naszej szkolnej stołówce równie pięknie pachnie…

 

 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

„Leci, leci samolot

W każdym oknie kot-pilot, kot-pilot…”

Uczniowie klas 1c. 2c i 2d wraz z paniami Agą, Elą i Grażynką, postanowili unieść się nad ziemią. W tym celu udaliśmy się do Aeroklubu Białostockiego na Krywlanach. Teraz już wiemy, że to jest niezwykłe miejsce! Znajdują się tam 4 sekcje: samolotowa, szybowcowa, balonowa i modelarska. My skupiliśmy się na tej pierwszej. Obejrzeliśmy samoloty, które co chwila lądowały i startowały a to ze względu na akcję szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Mogliśmy z bliska obejrzeć a nawet posiedzieć w szybowcach, podziwialiśmy siłę i moc dwupłatowca „Antonowa”, przez chwilę poczuliśmy się jak prawdziwi piloci za sterami tego samolotu. Podziwialiśmy start i lądowanie śmigłowca. Zwiedziliśmy ogromne hangary, czyli garaże dla maszyn latających. Cały dzień był pełen niespodzianek i kiedy już nadszedł czas powrotu, na otarcie łez spałaszowaliśmy wielkie porcje waty cukrowej.

Dzięki panu Błażejowi, który wprowadził nas w tajniki aerodynamiki i wszystkich innych niesamowitości Aeroklubu, być może nie jeden z uczniów w przyszłości obierze sobie drogę życia poprzez obłoki… Trzymamy kciuki!

 

 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Czytamy coraz więcej...

Uczniowie klasy 1f po raz kolejny wybrali się do Centrum Edukacji Nauczycieli na zajęcia realizowane w ramach projektu „Literatura niemiecka – czytamy to, co dobre”. Tym razem tematem przewodnim był „Mały Duszek”, którego historię poznaliśmy nie tylko poprzez słuchanie czytanej przez panie książki, ale również dzięki oglądaniu obrazów przedstawionych na grafoskopie. Rozwiązywaliśmy też szereg zagadek, szukaliśmy ukrytych kluczy, bawiliśmy się w ciuciubabkę niemal w zupełnych ciemnościach i tylko przy użyciu latarki. Był też czas na rysowanie i czytanie wybranych książek. Teraz już wiemy, że poznany duszek był dobry, choć nieco psotliwy!

 

 

 

 

♥♥♥

Poznajemy magię apteki...

... i to nie byle jakiej, bo tej z dawnych lat! Jakich narzędzi i naczyń używano kiedyś do wyrobu lekarstw, jak wyglądały meble apteczne i o jakich roślinach można powiedzieć, że są lecznicze? Tego wszystkiego dowiedziała się klasa 1f na lekcji w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Mało tego! Wykonaliśmy także tabletki na szczęście i teraz już nie mamy wyjścia... musi nam ono zawsze sprzyjać :-)

 

 

 

 

♥♥♥

„Mały biały Duszek z Sowiego Zamku” straszył dziś klasę 1c…

W ramach projektu czytelniczego CEN – u w Białymstoku, pod hasłem

Literatura niemiecka - czytamy to co dobre skierowany do uczniów klas I-III” szkół podstawowych, uczniowie klasy 1 c uczestniczyli w niezwykłych zajęciach edukacyjnych. Sposób prowadzenia zajęć, różnorodność form i metod a także niezwykła charyzmatyczność pań prowadzących oczarowały nas wszystkich! Zarówno tych dużych, jak i maleńkich…

Całości dopełnił dobór lektury i jej główny bohater – Duszek z Sowiego Zamku”.

Dziękujemy serdecznie za możliwość przeżycia niezwykłej przygody!

 

 

 

 

♥♥♥

 

Smacznie...zdrowo...kolorowo!

W klasie 1f zamieszanie! Pani Ewa siedzi z nami w ławce, a przy biurku pojawił się ktoś nowy? Któż to taki? Po chwili wszystko było jasne – odwiedziła nas pani Marta, która jest dietetykiem. Na początku nie wiedzieliśmy dokładnie, co to znaczy, ale już po kilku minutach dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących zdrowego trybu życia, a także – co spodobało nam się najbardziej – przygotowywaliśmy (i oczywiście testowaliśmy!) kolorowe, zdrowe koktajle owocowe. Bo przecież „W SP5 zdrowo żyć ma się chęć!”

 

 

 

♥♥♥

Z wizytą u stomatologa

My, uczniowie 1f znamy Muzeum Historii Medycyny i Farmacji jak własną kieszeń, jednak zawsze coś potrafi nas zaskoczyć. Tym razem zdobyliśmy wiele ciekawych informacji dotyczących pracy stomatologa w przeszłości. Liczyliśmy zęby mleczne i stałe, zaglądaliśmy specjalistycznym lusterkiem do buzi (co prawda sztucznej, ale jednak!), rozwiązywaliśmy zagadki, a na koniec wykonaliśmy odlewy szczęk. Już na pewno zapamiętamy, jak często i jak długo powinno się myć zęby, aby były zdrowe!

 

 

 

 

♥♥♥

Literatura niemiecka – czytamy to, co dobre”

Uczniowie klasy I „e” brali udział w projekcie czytelniczym w Centrum Edukacji Nauczycieli. Celem zajęć było wspieranie kompetencji czytelniczych uczniów poprzez zabawę. Dzieci podczas zajęć nie tylko słuchały przygód Kapitana Sharky i Małego duszka, ale brały udział w rozmaitych grach, zabawach i konkursach. Radości nie było końca.

 

 

 

 

♥♥♥

Nawet Lewandowski wie, że chłopaki z I „e” bez piłki nigdzie nie ruszają się !!!

Klasa I „e” uwielbia zajęcia na świeżym powietrzu.

Kiedy chłopcy grają w piłkę, dziewczyny uwielbiają figle i psoty na placu zabaw.

 

 

♥♥♥

Zakochaj się w muzeum

Klasa I „e” brała udział w cyklu zajęć edukacyjnych w Muzeum Medycyny i Farmacji. Podczas pierwszych zajęć „Moje ulubione Muzeum” zwiedziliśmy ekspozycje z zakresu historii medycyny i farmacji: „Szpital polowy”, „Gabinet okulistyczny”, Gabinet stomatologiczny” i „Gabinet rentgenowski”. Na koniec zajęć dzieci wykonały odlew gipsowy Pałacu Branickich. Na kolejnych zajęciach „Magia apteki” uczniowie poznali świat i tajemnice dawnej apteki. Wykonywali tabletki z cukru i poznawali podstawowe zioła wykorzystywane w lecznictwie. Na koniec zajęć dzieci wykonały pachnące tabletki w postaci mydła. Nasze ostatnie zajęcia w muzeum „Z wizytą u stomatologa”. Dzieci dowiedziały się jak dbać o zęby, aby zbyt szybko ich nie stracić. Zwiedziły 100 letni gabinet stomatologiczny, a na koniec wykonali gipsowy odlew szczęki.

 

 

♥♥♥

Z wizytą w spalarni

Uczniowie klasy I „e” wraz z wychowawczynią Anną Kaczanowską wybrali się na wycieczkę do spalarni śmieci w Białymstoku. Dzieci dowiedziały się jak należy prawidłowo segregować śmieci i co się z nimi dzieje po przyjeździe do spalarni. Zwiedziliśmy halę, do której wjeżdżają śmieciarki z odpadami gdzie są wyładowywane i trafiają do bunkra. Następnie wjechaliśmy windą na 11 piętro i widzieliśmy jak suwnica podaje śmieci do leja zasypowego kotła, potem poprzez szyb zasypowy i dozownik jak trafiają na ruszt, gdzie spalają się w temperaturze ok. 1000 st. C.

 

 

 

 

♥♥♥

Co to jest iluzja?
Klasa 1a była na wystawie edukacyjnej pod hasłem "Exploratorium" zorganizowaną w ramach kampanii społecznej " Postawmy  na młodych". Wystawę zorganizowała Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego na Stadionie Miejskim. Najpierw dzieci wysłuchały informacji od prowadzącego, a potem rozbiegły się po sali i już na własnym przykładzie przekonywały się "czy czarne jest faktycznie czarne".

 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Jedziemy na wycieczkę …

23 maja 2016r. klasa I „d” i I „e” wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w wycieczce Szlakiem Rękodzieła Ludowego. Podczas wycieczki przenieśliśmy się do czasów naszych pradziadków, a dokładniej ich codziennej pracy. Zwiedziliśmy kilka pracowni rzemieślniczych, takich jak kuźnie, pracownie garncarskie, rzeźbiarstwa ludowego i wiele innych. Rzadko już można spotkać prawdziwego kowala, tkacza, garncarza czy łyżkarza, a my nie tylko ich spotkaliśmy ale mogliśmy również uczestniczyć w pokazie ich pracy. Kowal wykonał piękny listek i podkowę, łyżkarz z drewna chochlę , natomiast u garncarza to my samodzielnie wykonaliśmy miseczkę z gliny. Szlak naszej wycieczki zakończył się u szwaczki, gdzie pomagaliśmy tkać dywan. Po ciężkiej pracy czas na odpoczynek obiad i relaks na świeżym powietrzu. Co dobre szybko się jednak kończy i trzeba było wracać.

 

 

 

 

 

♥♥♥

I "e" zdrowo odżywia się !!!

Chociaż jesteśmy pierwszakami,

to na wielu rzeczach dobrze się znamy.

Zdrowa żywność- ważna sprawa,

Owocowy sok to podstawa!

 

♥♥♥

W I "e" budować każdy może ...

 

 

♥♥♥

Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, gdzieś ok. 15 km od Białegostoku…

Klasa 1b i 1c wraz z paniami Agą i Marzenką postanowiły okiełznać Puszczę Knyszyńską!

Najpierw pokonaliśmy „plac zabaw” i wyrzutnię szyszek, następnie ujeżdżaliśmy dzikie osły i kucyki, następnie sprawdziliśmy się na survivalowym torze przeszkód aby wreszcie przepłynąć tratwą wiele mil… i pokonać straszliwego potwora z wodnych odmętów… Zziajani i wyczerpani posililiśmy się porządną porcją kiełbasy z rusztu aby wreszcie poznać tajemnicę krasnoludkowych mieszkańców Puszczy Knyszyńskiej…

Zmęczenia ale szczęśliwi powróciliśmy… do szkoły!

 

 

 

 

 

♥♥♥

 Szkolne obchody akcji 5 Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom.

Klasa II d gościła strażaka mł. bryg. Marcina Jankowskiego.

♥♥♥

Dzień Dziecka w piekarni

Klasa 1f spędziła Dzień Dziecka w nietypowy sposób. Otóż wybraliśmy się do piekarni PSS Społem, gdzie pracuje tata Maćka. Na miejscu poznaliśmy całą linię produkcyjną pieczywa. Mało tego! Sami na moment zamieniliśmy się w piekarzy i zagniataliśmy ciasto, wkładaliśmy je do pieca, owijaliśmy chleb specjalnymi taśmami, a nawet... weszliśmy do specjalnej maszyny, dzięki której pieczywo rośnie i sami też urośliśmy o kilka centymetrów! Pan obiecał, że to już na stałe... Na koniec wcinaliśmy pyszne bułeczki, aby nabrać sił na powrót do szkoły.

♥♥♥

Pierwsze wyjście na basen 1f

Mimo, że jesteśmy pierwszakami (choć wakacje tuż tuż...), to postanowiliśmy się wybrać na basen i sprawdzić, jak nam się tam będzie podobało w klasie drugiej. Okazało się, że było super! Pan instruktor pokazał nam kilka podstawowych ruchów pływackich, a oprócz tego mogliśmy się bawić i pluskać w najlepsze. Uśmiech nie schodził nam z twarzy i nie możemy się doczekać, żeby tam wrócić!

♥♥♥

1a wybrała się do Muzeum Wojska

Niedawno klasa 1a wybrała się do Muzeum Wojska na zajęcia. Ich celem było poznanie wielu zagadnień związanych z wojskowością dziś i dawniej. Dzieci mogły obserwować mundury żołnierzy z różnych formacji oraz ich ekwipunek. Wszystkich zaciekawiła menażka i maska przeciwgazowa. Niezła była też zabawa w siatkach maskujących, które uniemożliwiały dokładne rozpoznanie przeciwnika. Na podsumowanie uczniowie układali puzzle. Pobyt w muzeum był bardzo pouczający i pasjonujący, szczególnie dla chłopców.

♥♥♥

Muzeum Historyczne gości 1a.

Na wizycie w Muzeum Historycznym "na herbatce u Branickich" była niedawno klasa 1a. Najpierw zobaczyliśmy makietę Białegostoku sprzed 200 lat, na której usytuowany był pałac z otoczeniem, ale, ku naszej uciesze, również zalążek  osiedla  Bojary. Potem przeszliśmy do sali stylizowanej na komnaty Branickich. Tam widzieliśmy stroje dawnych możnowładców i szlachty (nawet kilka z nich mogliśmy przymierzyć) oraz meble z minionej epoki. Potem sami wymyślaliśmy stroje balowe w grupach. Zabawy przy tym było, że ho, ho...

♥♥♥

Przez zabawę i teatr do czytania.

Uczniowie klasy I „a” brali udział w projekcie czytelniczym w Centrum Edukacji Nauczycieli. Projekt był związany z czymś nam dalekim i obcym, bo z ...piratami. Dzieci poprzez zabawę poznawały przygody Kapitana Sharky. Wcielały się w tą książkową postać i rozwiązywały różne zadania. Było wiele radości, ale i zaciekawienia dalszymi przygodami. Kilka osób wyraziło chęć kupienia tej książki, co było pozytywnym efektem zajęć. Widać, że zaciekawiły!

♥♥♥

Teatralne zmagania z lekturą. 

W ramach innowacji pedagogicznej pani Jolanty Jasiuk dzieci z klasy 1a bawiły się z lekturą "Cudaczek - Wyśmiewaczek" Joanny Papuzińskiej. Wielu uczniów w bohaterach książeczki dostrzegło osoby podobne do nich. To pomogło zaradzić różnym problemom, które się pojawiały. Najwięcej emocji wzbudził Pan Złośnicki. Obserwując jego przygody postanowiliśmy poćwiczyć wyrzucanie z siebie złości. Oto kilka zdjęć:  

 

♥♥♥

Z duchami za pan brat

 

Uczniowie klasy 1a po raz kolejny wybrali się do Centrum Edukacji
Nauczycieli na zajęcia realizowane w ramach projektu „Literatura
niemiecka – czytamy to, co dobre”. Tym razem temat był straaaaaaaaaaaaszny - duch.
Jego  historię poznaliśmy słuchając czytanej przez panie książki oraz oglądając filmik. Potem dostaliśmy szereg zadań, które należało rozwiązać. Była też zabawa w ciciubabkę w zupełnej ciemności. Spotkanie z książką "Mały duszek" okazało się bardzo ciekawe i inspirujące do dalszego, samodzielnego czytania.

♥♥♥

W maju klasa 1a wybrała sie na wycieczkę do Muzeum Karnego.
Jest to bardzo specyficzne muzeum pełne rzeźb, a właściwie popiersi lub też samych głów różnych sławnych ludzi. Alfons Karny, nasz białostocki artysta pozostawił po sobie ciekawe dzieła, wśród których rozpoznaliśmy: Józefa Piłsudskiego, Fryderyka Chopina czy mistrza Pendereckiego. Zainspirowani twórczością Karnego sami również spróbowaliśmy rzeźbić. Każde z nas wykonało to, co chciało. Okazało się, że zrobiliśmy jeże, kotki, ślimaczki, żółwie oraz wazoniki i miseczki.
 
 
 
 
♥♥♥
Pogotowie Ratunkowe gości klasę 1 a

19 maja klasa 1a wybrała się na wycieczkę do Pogotowia Ratunkowego. Było to ciekawe przeżycie, bo nikt z nas jeszcze tu nie był i nie wiedzieliśmy, jak ono funkcjonuje "od podszewki". Pani Krysia oprowadziła nas po wszystkich najważniejszych pomieszczeniach i opowiedziała, co się tam odbywa. Potem mieliśmy lekcję sztucznego oddychania, które okazało się bardzo ciężką pracą. No i na koniec "przejażdżka karetką na sygnale".

 
 
 
 
 
♥♥♥

Klasa I a i III a pojechały na wycieczkę Szlakiem Rękodzieła Ludowego.

To wspaniała podróż w czasie, bo przeniosła nas do domów naszych pra pradziadków. Mogliśmy zobaczyć, jak dawniej pracowali ludzie i  czym się zajmowali. Byliśmy u garncarza, rzeźbiarza ludowego, kowala i tkaczki. Dzieci obserwowały, jak powstają wyroby z żelaza, drewna czy gliny. Razem z tkaczką tkały element dywanu. Na koniec skorzystaliśmy z gościny i zjedliśmy wspaniałą babkę ziemniaczaną oraz pampuchy.

♥♥♥

Dzień Dziecka w 1a zaczął się bardzo przyjemnie…

Zamiast uczyć się w klasie pani Jola zdecydował, że będziemy się bawić. Zorganizowała nam różne konkursy z nagrodami. Każdy z nas otrzymał też prezent - pięknie święcące piłeczki. A potem, wspólnie z innymi klasami poszliśmy na dziedziniec szkolny, gdzie zabawom nie było końca. Jedni grali w gry planszowe, inni okupowali plac zabaw, a najbardziej zakręceni grali w piłkę nożną. Pani Agnieszka załatwiła także "waciarza" z pyszna watą cukrową. Łał, każdy się najadł po uszy, a dzień ten przeszedł do grupy tych najfajniejszych.♥♥♥

Zajęcia otwarte dla przedszkolaków.

8 czerwca 2016 roku p. Jolanta Jasiuk zaprosiła na swoje zajęcia dzieci z pobliskiego przedszkola. Przedszkolaki miały zobaczyć, co się robi w szkole. Już od początku były trochę zdziwione, bo pani była przebrana za Indiankę, a uczniowie klasy 1a mieli na głowach opaski do pióropusza. Potem zaczęły się zajęcia - mówiliśmy o Indianach, gdzie mieszkają, jak żyją, co robili i robią teraz. Za dobrą odpowiedź każdy mógł zdobyć pióro do pióropusza. Walczyli dzielnie wszyscy mali i duzi. Potem wspólnie zatańczyliśmy pląs Indian w rytm muzyki. Na tych zajęciach wcieliliśmy się w prawdziwych wojowników i nadaliśmy sobie nowe imiona: Ryczący Lew, Zwinna Gazela, czy Płynąca Rzeka. Maluchom z przedszkola, oprócz zabaw spodobała się tablica interaktywna, którą, w większości, widziały po raz pierwszy.

♥♥♥

Miejsce niezwykłe to Muzeum biologii na Uniwersytecie w Białymstoku.

1 czerwca 2016r. pracowicie spędziła je klasa 2a oglądając nasze najbliższe tereny Podlaskiej przyrody oraz odległe i niezamieszkałe przez człowieka obszary Antarktyki i Arktyki. Największą radość jednak sprawiła nam wędrówka po szklanych dachach kampusu i cudowny świat głębin morskich.

♥♥♥

24 maja 2016r. klasa 2a odwiedziła Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku.

Przebrani zostaliśmy w odzież ochronną oraz system nawigacji grupy. Udaliśmy się windą na ostatni poziom do biura zarządzania odpadami. Osobiście nadzorowaliśmy pracę załadunku odpadów do pieca i poziom spalania.

Na ekranach obserwowaliśmy wskaźniki zanieczyszczenia powietrza. Wyprawa była bardzo ciekawa. Może ktoś w przyszłości zostanie pracownikiem tego zakładu?

Kto wie?

♥♥♥

Dbajmy o naszą planetę!

W naszej „Piątce” przykładamy dużą wagę do dbałości o zdrowie i ekologię. Dlatego chcemy kształtować proekologiczne postawy u uczniów już od najmłodszych lat. W tym celu klasę 1f odwiedziła niedawno pani Ania, która opowiedziała, w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci, aby nie zanieczyszczać Ziemi. Czekała na nas masa zagadek, a w nagrodę za prawidłowe odpowiedzi otrzymaliśmy ekologiczne upominki.

♥♥♥

Czy można zakochać się od pierwszego wejrzenia?

Oczywiście, że tak! A to wszystko dzięki panu dr Januszowi Kuprianowiczowi, uczniowie klasy 1c i 2c oraz panie Ela i Aga, zachwycili się Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Prof. A. Myrchy. Mogliśmy podziwiać wspaniałe wystawy, min.: skarby ziemi, przyroda regionów polarnych, przyroda naszego regionu, rośliny chronione i charakterystyczne dla Podlasia… . Nade wszystko zachwyciła nas wiedza i pasja naszego przewodnika po Centrum, którego baaardzo serdecznie pozdrawiamy!

♥♥♥

Z wizytą w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym

Klasa 1f odwiedziła Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze. Celem wycieczki było zapoznanie się z ciekawostkami dotyczącymi zwierząt żyjących w różnych częściach świata. Uzyskaliśmy dużo informacji na temat gatunków zamieszkujących Antarktydę, a także o zwierzętach żyjących niedaleko nas, bo między innymi w Puszczy Białowieskiej. Chodzenie po trawie wyglądającej jak prawdziwa i słuchanie śpiewu ptaków, mimo, że byliśmy w budynku, bardzo nam się podobało i na pewno jeszcze tam wrócimy!

♥♥♥

Świeże powietrze – to jest to!

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, klasy 1f, 2a, 2c oraz 2e wybrały się na wycieczkę do Białowieży. Na miejscu czekała na nas ogromna ilość atrakcji: oglądanie zwierząt żyjących w rezerwacie, podążanie ścieżką Żebra Żubra połączone ze słuchaniem całej masy ciekawostek opowiadanych przez bardzo sympatycznych przewodników, zakup pamiątek, spacer po Parku pałacowym, czy zabawy przy Dworku gubernatora, to tylko niektóre z nich. Oprócz tego piekliśmy kiełbaski w ogromnym ognisku, a na deser czekały na nas lody... i to dwukrotnie! Bardzo zmęczeni, ale niesamowicie zadowoleni wróciliśmy do szkoły po tym pełnym emocji dniu.

♥♥♥

Czytadełko w 1c

Czytadełko w wykonywaniu gościa, pani z WOAK-u.

Była aktorka wrocławskiego teatru lalek zachęcała nas do przeczytania "Małej Czarownicy"

♥♥♥

Jak nie czytam, jak czytam!

Dziś odbył się czytelniczy piknik pod "grusza". Główny bohater to Plastuś z Tosinego piórnika i Wiceprezydent Robert Jóźwiak. Wszyscy czytali, obżerali się truskawkami i wylegiwali się na kocykach...

♥♥♥

Dzień Dziecka w SP5 – przeżyjmy to jeszcze raz…

Tego dnia działo się, oj działo! Od rana lekcje… Pierwsza była lekcja pieczenia i dekorowania gofrów pod czujnym okiem naszych słodkich pań Bożenki, Edytki i cudownych babuń Marysi i Danusi…

Druga lekcja to szaleństwo na placu z podkładem muzycznym, następnie zajęcia gimnastyczno – kulinarne, czyli jedzenie na czas lodów i waty cukrowej…

Oj! Tego dnia nie obyło się bez herbatki miętowej na niestrawność… Ale co tam! Nieczęsto pani Aga pozwala na takie „słodyczowe” szaleństwo!

♥♥♥

 

Wakacje tuż, tuż…

Wakacje tuż, tuż…, więc uczniowie klasy 1c postanowili być przygotowani na każdą okoliczność. W związku z tym zaprosiliśmy na zajęcia pt. „Bezpieczne wakacje” niezwykłych gości: przedstawicielki Straży Miejskiej w Białymstoku oraz Wiceprezydenta Miasta Białegostoku – Pana Roberta Jóźwiaka. Funkcjonariuszki opowiedziały nam o zagrożeniach czyhających w czasie wakacji oraz jak ich uniknąć, lub co zrobić jeśli zdarzy się jednak coś niebezpiecznego. Znamy wszystkie numery alarmowe, wiemy do kogo zwrócić się o pomoc, jak zachowywać się na ulicy i gdy jesteśmy sami w domu… i wiele innych ciekawych rzeczy. Pan Wiceprezydent także opowiedział nam kilka historyjek z czasów swojego dzieciństwa i wakacyjnych przygód. Na koniec zaś otrzymaliśmy jaskrawe kamizelki, które sprawią, że będziemy na ulicy widoczniejsi a zatem bezpieczniejsi.

Był to bardzo interesujący i ekscytujący dzień!

♥♥♥

Kamizelki przetestowane!

Już po chwili klasa 1c miała okazję przetestować nasze nowe kamizelki. Z okazji swoich urodzin Martynka zaprosiła nas do kina. Było naprawdę bezpiecznie… ale i bardzo sympatycznie! Każdy przechodzący lub przejeżdżający zatrzymywał się obok nas i serdecznie się uśmiechał…

♥♥♥