obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

Wieczór pieśni patriotycznej

Zaproszenie Wieczork Piesni Patriotycznej 1

Konkurs Językowo-Plastyczny „Mind-Maps” Fruit and vegetables are good for you!

46377425 210373689881197 1176008233723101184 n 2Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom VI edycji konkursu za udział w twórczym działaniu. Nadesłano do nas 157 prac ze szkół podstawowych oraz oddziałów przedszkolnych w Białymstoku. 09.11.2018 r. komisja w składzie p. Małgorzata Jabłońska, p. Jolanta Jasiuk, p. Małgorzata Andraszek, p. Renata Grzybowska dokonała wyboru najbardziej kreatywnych i poprawnych pod względem językowym prac. Ogółem przyznano 25 nagród. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu. Po odbiór nagród zapraszamy wszystkich zwycięzców wraz z opiekunami do siedziby Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Władysława Broniewskiego dnia 28 listopada o godzinie 12.00 (sala nr 5A, II piętro).  

 

KATEGORIA KLASY 0-I

I miejsce:

Jan Koronka SP 5

Wiktoria Szerenos SP 42

II miejsce:

Gabriela Cybik SP 5

Mateusz Muśko SP 8

III miejsce:

Wiktoria Michniewicz SP 5

Izabela Minkiewicz SP 34

Hanna Wydra SP 42

Wyróżnienia:

Eryk Dzięgielewski SP 34

Maciek Magrel SP 5

Maja Borowska SP 42

Paweł Gawinowicz PS nr 10

Anna Poźniak SP 5

KATEGORIA KLASY II-III

I miejsce:

Amelia Kosowska SP 2

Michał Jasiuk SP 5

Magdalena Muzyczko SP 5

II miejsce:

Mateusz Sidorowicz SP 26

Mateusz Sienkiewicz SP 2

III miejsce:

Zuzanna Huryn SP 47

Tomasz Biadała SP 32

Wyróżnienia:

Zuzanna Kalisz SP 5

Patryk Jakoniuk SP 34

Aleksandra Hamanowicz SP 16

Lena Redźko SP 28

Aleksander Rudziński SP 47

Konkurs "Boże Narodzenie w oczach dzieci"

 

gwiazda 

 

„Chystos Spasitiel w połnocz rodiłsia,
w wiertiepie tiomnom on posieliłsia”

 

 

Błogosławieństwa na zorganizowanie konkursu udzielił Jego Ekscelencja Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański.

 Dokumenty konkursowe - PDF 

 Galeria 2017/2018 - zobacz

Cele konkursu:

 1. Zachęcanie do postrzegania piękna i atmosfery Świąt Bożego Narodzenia
 2. Pielęgnowanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych
 3. Promocja swojej małej ojczyzny
 4. Pobudzanie aktywności twórczej dzieci
 5. Rozwijanie wrażliwości na piękno i estetykę 6. Integracja rodziny 

 

Warunki uczestnictwa:                                                                                                                                                                  

 1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas 0-III i IV-VIII szkół podstawowych oraz gimnazjum Białegostoku i okolic.
 2. Każdy uczeń lub grupa (rodzina) może wykonać pracę plastyczną dowolną techniką na formacie A4 lub A3 lub pracę przestrzenną (mogą to być: choinka, bombka, witraż, aniołek, ikona Bożego Narodzenia, pocztówka świąteczna, grota).
 3. Prace należy przesłać pocztą w zamkniętych, zbiorczych kopertach, paczkach lub dostarczyć osobiście do organizatora konkursu, na adres: Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego, 15-021 Białystok, ul. Kamienna 15 lub do Centrum Prawosławnego do teczki „Boże Narodzenie”.
 4. Termin dostarczenia prac mija 22 grudnia 2018 r.
 5. Każdą pracę należy zaopatrzyć w informację: imię i nazwisko, klasa, szkoła, adres szkoły, telefon, nazwisko nauczyciela prowadzącego, praca plastyczna/przestrzenna.
 6. Do każdej pracy należy dołączyć zgodę opiekuna prawnego na udział w konkursie i przetwarzanie danych osobowych w rozumieniu USTAWY z dn. 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Poz. 1000., według wzoru określonego w załączniku nr 1 do Regulaminu.
 7. Przesłanie prac na konkurs jest jednoznaczne z przekazaniem na rzecz organizatora prawa do nieodpłatnego wykorzystania pracy wyłącznie w celach związanych z konkursem ,,Boże Narodzenie w oczach dzieci”, w tym promującymi konkurs oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w rozumieniu USTAWY z dn. 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Poz. 1000.
 8. Administratorem Danych Osobowych jest Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku reprezentowana przez dyrektora szkoły.
 9. Każdej osobie, w zakresie wynikającym z przepisów prawa, przysługuje prawo dostępu do swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, a także prawo cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie.
 10. Dane osobowe będę przechowywane przez okres niezbędny dla realizacji konkursu, a po tym okresie dla celów i przez czas oraz w zakresie wymaganym przez przepisy prawa.
 11. Nadesłanie prac wraz z kartą zgłoszenia jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu konkursu, oraz uzyskaniem zgody rodziców na udział dziecka w konkursie,
 12. Prace nieopisane i bez karty zgłoszenia oraz niezgodne z regulaminem nie wezmą udziału w konkursie.

 

Ocena prac                                                                                                                                 

 1. Ocena prac odbędzie się w kategoriach klasy 0-3, 4-8 oraz gimnazjum.
 2. Oceny prac dokona komisja powołana przez organizatora.
 3. O wynikach konkursu uczestnicy zostaną poinformowani telefonicznie lub na stronie internetowej Szkoły Podstawowej Nr 5 w Białymstoku (www.sp5.bialystok.pl). Organizatorzy:

Helena Dobosz (tel. 791 961 004)

S. Daria Matwiejuk

Obsługa informatyczna:  Jerzy Okrasiński

 

DSC09965 Copy DSC09966 Copy
DSC09968 Copy DSC09979 Copy
DSC09985 Copy 

 

JESTEŚMY CZYTELNIKAMI!

20181115 103730 115 listopada uczniowie klasy IV f odwiedzili Filię Biblioteczną nr 1 Książnicy Podlaskiej i wzięli udział w spotkaniu z panią Elżbietą Janikowską, autorką wielu bajek terapeutycznych i książek edukacyjnych dla dzieci. Podczas spotkania młodzi czytelnicy z zainteresowaniem słuchali fragmentów najnowszej książki autorki - baśniowej powieści dla dzieci w wieku 7-10 lat - pod tytułem "Madzia i Jacek".

Książka porusza trudny problem niepełnosprawności intelektualnej (zespół Downa), ale można w niej także znaleźć miłość, przyjaźń, empatię, czy też sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Uczestnicy spotkania mogli się także pobawić i rozwinąć swoją kreatywność wykonując piękne serca z origami. Spotkanie bardzo spodobało się dzieciom.

Młodzi czytelnicy otrzymali piękne książki z dedykacją i autografem pisarki.

Elwira Bazyluk 

100-lecie odzyskania Niepodległości w naszej szkole

niep1a9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Stanowił on podsumowanie dotychczasowych projektów: konkursu „Na wspólnej ziemi” ( bohaterowie dwóch edycji: p. Mikołaj Pietruczuk i p. Jarosław Werpachowski zostali uhonorowani srebrnymi tarczami przyjaciół SP 5) oraz projektu „Razem dla Edukacji".  W jego ramach pokazano film „Białystok - szlakiem dwóch miast. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę”, przygotowany przez uczniów naszej szkoły i zaprezentowany podczas wizyty nauczycieli SP 5 na Syberii we wrześniu tego roku. Wręczono również nagrody w Wojewódzkim Konkursie Metodycznym. Punktem kulminacyjnym było uroczyste odśpiewanie przez wszystkich zebranych na sali gimnastycznej i korytarzu klas I -III hymnu o godzinie 11.11.

Apel przygotowały panie: Barbara Buńko, Agnieszka Bielska i Wiesława Kolosa, a uświetnił chór pod opieką p. Katarzyny Breczko wspierający uczestników apelu w ramach projektu „Patriotycze śpiewanie”.

Galeria - zobacz

niep1

niep2

niep4

niep3

Już wkrótce film.

 

Wieczornica z okazji 100 – Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę


IMG 118211 listopada 2018 roku to wielki dzień w historii naszej ojczyzny, to dzień, w którym obchodziliśmy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jego wyjątkowość została zaakcentowana przez społeczność SP NR 5 Wieczornicą w Kościele Pod Wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej . Po niedzielnej Mszy Świętej o godzinie 18 wierni zebrani w świątyni, a wśród nich uczniowie, rodzice, nauczyciele naszej szkoły, mieli okazję uczestniczyć w uroczystości „Wyrastam z Niepodległej i Pięknej…”. Wysłuchali wierszy Władysława Broniewskiego – patrona naszej szkoły, fragmenty listów o wolności skierowanych do poety oraz pieśni patriotyczne. Poezja Broniewskiego recytowana była przez laureatów Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pt. „Droga do wolności w wierszach Władysława Broniewskiego”. Wystąpili Piotr Modzelewski z klasy VI c, który jednocześnie był prowadzącym uroczystość, Julia Kalinowska z klasy VI c, Julia Mudel z klasy VI C oraz Michał Zamajtys z klasy IV a.
IMG 1184Z okazji „Roku Niepodległości’ uczniowie naszej szkoły pisali listy o wolności skierowane do patrona naszej szkoły, w ramach konkursu literackiego. Fragmenty nagrodzonych prac zostały przeczytane w czasie wieczornicy przez Emilię Kozioł z klasy VIII a oraz Małgorzatę Olesińską z klasy VIII a.

Słowo mówione przeplatały pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego. Zabrzmiały min. „Pieśń Legionów”, „Szara piechota”, „O mój rozmarynie”. „Przybyli ułani pod okienko”.
Wieczór zakończyła wspólnie odśpiewana „Rota” Główni bohaterowie uroczystości otrzymali gromkie brawa i słodkie upominki. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Księdza Proboszcza Matki Bożej Fatimskiej Jana Greckiego.

IMG 1185

IMG 1211

 

Zobacz film

 

Cmentarz Wojskowy

20181102 094645 202 listopada 2018, w ramach wolontariatu Szkolnego Koła Caritas, klasa VC zorganizowała wyjście na Cmentarz Wojskowy w Białymstoku. Wolontariusze porządkowali groby, zamiatali liście, wyrzucali wypalone znicze. Dodatkowo uczniowie uczcili pamięć o poległych w walce za naszą Ojczyznę poprzez zapalenie nowych zniczy, a także modlitwę przy grobach.  

Czytaj więcej: Cmentarz Wojskowy

5 miejsce w Igrzyskach Dzieci Miasta Białegostoku w szachach

20181028 105511Dnia 28 października 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku, ul. Łagodna 10 odbyły się Igrzyska Dzieci Miasta Białegostoku. Prawo gry miała młodzież urodzona w roku 2006 i młodsza w 4-osobowych zespołach mieszanych, w tym obowiązkowo jedna zawodniczka na czwartej szachownicy. Na szachownicach 1-3 mogły grać również dziewczęta. Była to istotna nowość w porównaniu do lat ubiegłych gdzie Igrzyska Dzieci rozgrywane były osobno dla dziewcząt i chłopców. Zawody zostały przeprowadzone w formie drużynowej systemem gry szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry wynosiło 10 minut na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii.

Naszą szkołę reprezentowali: Krzysztof Jurkowski z kl. V f; Bartosz Trochimczuk kl. IV h; Filip Kudraszow kl. II d oraz Małgorzata Dylnicka kl. VI b. Kolejność nie jest przypadkowa ponieważ na pierwszej szachownicy jest najtrudniej. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie ponieważ w przypadku równej liczby punktów meczowych o kolejności decydują dodatkowe kryteria m. in. lepszy wynik na pierwszej, ewentualnie kolejnych szachownicach. Do udziału w zawodach zgłosiło się 16 zespołów. 20181028 101119Trzeba przyznać, że turniej nie należał do łatwych. Wiele zespołów miało w drużynie utytułowanych zawodników, finalistów oraz medalistów Mistrzostw Polski! Trzeba stwierdzić, że nie było niespodzianek. Zasłużenie wygrała Szkoła Podstawowa nr 29 uzyskując 13 pkt, zwyciężając sześć meczy i jeden remisując z naszą reprezentacją! Drugie miejsce zajęła SSP 1 STO z dorobkiem 12 pkt ponosząc jedną porażkę przy sześciu wygranych. Oba zespoły zdecydowanie wygrały zapewniając sobie awans do finału wojewódzkiego. Trzecie miejsce wywalczyła SP nr 6 – 9 pkt; czwarte Pr SP nr 1 – 8 pkt; piąte SP nr 5 – 7 pkt.

Obiektywnie oceniając jest to dobre miejsce choć mieliśmy spore szanse na wyższe. O złotym i srebrnym medalu można było tylko pomarzyć ale brąz był w „zasięgu ręki”. Brakło trochę szczęścia, tym bardziej, że byliśmy jedyną 

Małgosia Dylnicka

drużyną, która zremisowała ze zwycięzcą. W tym meczu zanosiło się na sensacje. Przy stanie meczu 1,5 : 1,5 toczyła się ostatnia partia pomiędzy Bartoszem Trochimczukiem (SP5) a Matyldą Szczotką (SP29). Bartosz miał wygraną pozycję lecz był w ogromnym niedoczasie. Szybka gra spowodowała, że Bartosz popełnił błąd i zrobił pata! Zamiast 2,5 : 1,5 dla nas mecz zakończył się 2:2. Na szczególne podkreślenie zasługuje wynik Małgosi Dylnickiej, która dosłownie „znokautowała” swoje rywalki wygrywając wszystkie partie!

Szczegółowe wyniki można zobaczyć na stronie turnieju - zobacz

 

Akcja edukacyjna „Lekcja o Funduszach Europejskich V” już trwa!

logo sowa2Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich V”, tym samym znaleźliśmy się w gronie 268 placówek oświatowych z 5 województw Polski Wschodniej biorących udział w tym projekcie! W ramach akcji uczniowie (klasy 6-8) mają możliwość uczestnictwa w wyjątkowych zajęciach, przybliżających im świat Funduszy Europejskich.

Co świadczy o ich niezwykłości? Przede wszystkim formuła zajęć. Podstawowym materiałem dydaktycznym lekcji jest komiks oraz film animowany. Komiks nosi tytuł „Fundusze Europejskie – Z nimi wszystko jest możliwe” i przedstawia historię Olka, niepełnosprawnego chłopca, który sądzi, że nie poradzi sobie w „zewnętrznym” świecie, poza swoim mieszkaniem oraz jego koleżanki Julki – nowej sąsiadki, która namawia chłopca na wzięcie udziału w szkolnej wycieczce. Wyjazd z klasą otwiera Olka na nowe doświadczenia. Chłopak widzi zmiany w otaczającej go rzeczywistości, którą w znacznej mierze kształtują Fundusze Europejskie i chce zacząć bardziej korzystać z życia. Natomiast film animowany pokazuje uczniom, przez pryzmat wycieczki szlakiem rowerowym Green Velo, jak wiele ciekawych i wartościowych projektów jest finansowanych ze środków Unii Europejskiej na terenie Polski Wschodniej. To dzięki tym materiałom, uczniowie dowiadują się, jakie inicjatywy wspierają środki unijne i jak bardzo zmieniło się ich własne otoczenie, dzięki Funduszom Europejskim! Dodatkowo uczniowie mogą wziąć udział w konkursie wiedzy, w którym do wygrania są ciekawe nagrody.

Zajęcia w ramach projektu prowadzone będą do 19 listopada 2018 r. Szacuje się, że weźmie w nich udział ponad 8 tys. uczniów. Organizatorem akcji edukacyjnej, współfinansowanej ze środków Funduszy Europejskich, jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Goście z Bułgarii

bulg2W ramach projektu Erazmus+ "My future job is the sport" dwudziestu uczniów i trzech nauczycieli ze szkoły Sports School ,,Dimitar Rohov" w Sliven (Bułgaria) przyjechało w październiku 2018 do naszej szkoły, aby obserwować zajęcia sportowe.

 

Zaproszeni goście z wielkim zaangażowaniem uczyli się języka angielskiego, języka polskiego, a także uczestniczyli w zajęciach sportowych. Celem projektu było umożliwienie uczniom zdobycia kompetencji trenerskich, poznanie nowych metod szkoleniowych oraz rozwinięcie umiejętności organizowania wydarzeń sportowych.

 

Zajęcia z uczniami były prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły: p. M. Andraszek, p. P. Jurczykowską, p. R. Pawlak, p. B. Wierzchucką, p. B. Jurkowskiego, p. Dz. Żuberka i p. P. Matysa.

Więcej zdjęć dostępnych jest na stronie projektu.

Link do strony projektu - zobacz

trening

trening2

trening3

trening4

bulg