obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

Mamy Jasny Cel!

jc16 stycznia w naszej szkole odbyła się cykliczna zbiórka pieniędzy na Stowarzyszenie Jasny Cel pomocy dzieciom z porażeniem mózgowym.

Wszyscy uczniowie uczestniczyli czynnie w kiermaszu. Za każdą wpłatę serdecznie dziękujemy uczniom oraz nauczycielom. Rodzicom i szkolnemu kołu Caritas szczególne podziękowania za pomoc przy organizacji tak szczytnej akcji.

 

Warto dzielić się dobrem, bo odzew naszych uczniów był ogromny. Pani Katarzyna Breczko na ręce dyrekcji Szkoły Jasnego Celu przekazała puszkę ciężką, wypełnioną po brzegi. Dziękujemy wszystkim, którzy wykazali się empatią i wsparli akcję pomocy dzieciom. 

20200117 0909101

Z WIZYTĄ W BELWEDERZE

20191218 111202 resized18.12.2019 roku nauczycielka naszej szkoły – Katarzyna Sztok, na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wzięła udział w spotkaniu inaugurującym serię wydawniczą „Literatura i Pamięć” Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Publikacja ma umożliwić polonistom skuteczniejszą realizację treści programowych poprzez nowatorskie przedstawienie historii literatury ojczystej, twórców, nurtów literackich, w ściślejszym powiązaniu z dziejami Polski. Spotkanie odbyło się w Warszawie, w Rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Belweder, a zaproszono na nie łącznie 40 nauczycieli, języka polskiego i historii, z całej Polski. Poza uroczystym otwarciem, z udziałem ministrów: Wojciecha Kolarskiego i Dariusza Piontkowskiego, a także doktora Jarosława Szarka – Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz profesora Andrzeja Waśki – Doradcy Prezydenta RP, debatą, podsumowaniem i obiadem, uczestnicy spotkania zwiedzali Belweder. Projekt objął Patronatem Honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda.


Było to bardzo ciekawe doświadczenie i fantastyczny prezent gwiazdkowy.

Katarzyna Sztok 

20191218 101019 resized

Galeria - zobacz

 

Reprezentacja naszej szkoły na 80-leciu istnienia gimnazjum w Grodnie.

Grodno3Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z Gimnazjum Miejskim w Grodnie. Potwierdzeniem tego faktu stało się zaproszenie przedstawicieli dyrekcji i nauczycieli na obchody 80-lecia istnienia gimnazjum. 16 grudnia 2019r. delegacja w składzie: dyrektor Bogdan Wróbel i wicedyrektor Agnieszka Sasinowska oraz Wiesława Kolosa i Barbara Buńko uczestniczyła w akademii, którą uświetnili występami uczniowie oraz absolwenci szkoły. W trakcie uroczystości dyrektor SP5 Bogdan Wróbel przekazał pamiątkowy grawer z życzeniami dalszych sukcesów. Ponadto mieliśmy okazję poznać historię, największe osiągnięcia i plany rozwoju zaprzyjaźnionej szkoły oraz zobaczyć najciekawsze miejsca w Grodnie. Wszystkim pracownikom i uczniom grodzieńskiego gimnazjum życzymy dalszych sukcesów i owocnej współpracy z „Piątką”!  

Grodno1

Grodno2

Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego na Ozdobę choinkową

choinkaBardzo gorąco dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Ozdobę choinkową” – dzięki wam szkolna choinka wygląda imponująco. Wpłynęły prace wykonane bardzo różnymi, często oryginalnymi ,technikami plastycznymi. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia.


Nagrody otrzymali:
1. Tomasz Cilulko – kl. VI F
2. Kamila Budna – kl. V B
3. Piotr Bikowski – kl. V G
4. Nataniel Szymanderski – kl. V C
5. Joanna Kurylonek - kl. V C
6. Kornelia Szmigiel – kl. VI C
7. Oskar Kochanowicz – kl. VI E

Wyróżnienia otrzymali:
1. Judyta Szymańska – kl. V D
2. Michalina Orłowska - kl. VII C
3. Mateusz Jawdosiuk – kl. VI A
4. Miłosz Januszewski kl. – VI B
5. Jakub Szenfeld – kl. V D
6. Szymon Danilczuk – kl. VII D

Nagrody wręczone zostaną w czasie „Wieczoru kolęd”. Który odbędzie się 16.01.2020 r. o godzinie 17. 30 w Sali gimnastycznej.


SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Konkurs został zorganizowany przez nauczyciela plastyki p. Elżbietę Sorkowską

Wycieczka do Zakopanego w nagrodę za zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Jestem Eko”.

wycieczka2019 zakKoło plastyczne działające przy Szkole Podstawowej Nr 5 w Białymstoku wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Jestem Eko” zorganizowanym przez Fundację „Honor Pomagania Dzieciom”.

Uczniowie naszej szkoły zdobyli I Miejsce, a praca Małgosi Miękisz okazała się najlepszą wśród klas piątych.

Młodzi artyści wywalczyli nagrodę w postaci siedmiodniowej wycieczki do Zakopanego. Fundacja sfinansowała 50 % kosztów pobytu.

Uczennice, ponieważ pojechały tylko dziewczęta, przeżyły wielką przygodę wędrując tatrzańskimi szlakami w zimowych warunkach. Zakopane, bowiem powitało nas zimową aurą i przepięknymi, świątecznymi dekoracjami.

Grupa zdobyła pieszo Gubałówkę, wędrowała Drogą pod Reglami do Doliny ku Dziurze”, wędrowała do Kuźnic , gdzie zwiedzała Pustelnię Brata Alberta, Klasztor Albertynek i Klasztor Albertynów. Uczennice zwiedziły Muzeum Tatrzańskie przy Krupówkach oraz Centrum Przyrodnicze i Salę Odkryć w TPN. W niedzielę uczestniczyły w Mszy Świętej w Sanktuarium na Krzeptówkach oraz zwiedzały Stary Cmentarz i Stary Kościółek.

Ostatniego dnia mieliśmy również spotkanie z gawędziarzem . Był nim Góral ubrany w tradycyjny strój góralski. Opowiadał z czego się składa tradycyjne ubranie ludzi gór. Zagrał na piszczałce - ludowym instrumencie dętym .Mówił o tym, czym się zajmowali dawniej górale i jak należy zachowywać się w czasie pieszych wędrówek po tatrzańskich szlakach.

Grupa mieszkała w Hotelu o nazwie „PRL”. Jego wystrój i menu w restauracji przybliżyły grupie z SP 5 to, jak wyglądały czasy socjalizmu w Polsce.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wycieczki zdolności plastycznych i wytrwałości w pieszych wędrówkach po górskich szlakach.

Zobacz galerię zdjęć
z wycieczki 

 

Sukces "Dzwoneczków z Piąteczki"

CAM07139 Przed Świętami Bozego Narodzenia poprzedzając czas kolędowania "Dzwoneczki z Piąteczki" w składzie Aleksandra Kalinowska, Weronika Kursa, Klaudia Karczewska, Wiktoria Lenczewska, Zuzanna Mordasiewicz 12 grudnia 2019 roku brały udział w Miejskim Konkursie "Kolęda Malucha", a zorganizowanym w MDK. Konkursowi patronowały SP Nr 19, SP Nr 12, SP Nr 33 i MDK. Konkurowało ze sobą 33 wykonawców z klas 1-3 z miasta Białegostoku i województwa.

Przedstawicielki naszej szkoły zaśpiewały utwory: "A Mikołaj pędzi", "Pastorałka od serca do ucha", "Podarunki z nieba". Za interpretację kolędy "Gdy śliczna Panna" Zuzanna i Wiktoria werdyktem jury uzyskały drugie miejsce w kategorii zespołów.

Gratulujemy!

Małgorzata Klepacka

Rozstrzygnięcie II Edycji Miejskiego Konkursu Językowo-Plastycznego na Pocztówkę Bożonarodzeniową w Języku Niemieckim "Frohe Weihnachten - eine Postkarte"

IMG 20191218 14545718 grudnia 2018 r. zakończyliśmy II edycję Miejskiego Konkurs Językowo-Plastycznego na Pocztówkę Bożonarodzeniową w Języku Niemieckim „Frohe Weihnachten – eine Postkarte”. Organizatorem konkursu była p. Emilia Radziwońska oraz p. Elżbieta Sorkowska. Nadesłano do nas 50 prac z 6 szkół podstawowych w Białymstoku i z Wasilkowa. 18 grudnia 2019 r. komisja w składzie p. Emilia Radziwońska oraz p. Elżbieta Sorkowska wybrała najlepsze prace pod względem artystycznym i językowym i przyznała nagrody i wyróżnienia. Ogółem przyznano 14 nagród. Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczniom.
Po odbiór nagród zapraszamy wszystkich zwycięzców wraz z opiekunami i rodzicami do siedziby Szkoły Podstawowej Nr 5 przy ulicy Kamiennej 15 w Białymstoku po Świętach Bożego Narodzenia. O dokładnym terminie poinformujemy na naszej stronie internetowej na początku stycznia 2020 r. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, życzymy Wesołych Świąt i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.


Wyniki konkursu

I Kategoria - Klasy IV-VI
1 m. Antoni Adam Rygorowicz Szkoła Podstawowa nr 1 w Wasilkowie
II m. Adrian Truchel Szkoła Podstawowa nr 5 w Białymstoku
II m. Hanna Biszczuk Szkoła Podstawowa Sióstr Misjonarek w Białymstoku
III m. Maciej Zamajtys Szkoła Podstawowa nr 5 w Białymstoku

Wyróżnienia:
Jan Gołąbiewski Szkoła Podstawowa Sióstr Misjonarek w Białymstoku
Paweł Poźniak Szkoła Podstawowa nr 5 w Białymstoku

II Kategoria – Klasy VII-VIII
1 m. Paula Oleksiuk Szkoła Podstawowa nr 29 w Białymstoku
I m. Piotr Modzelewski Szkoła Podstawowa nr 5 w Białymstoku
II m. Alicja Gromow Szkoła Podstawowa nr 29 w Białymstoku
III m. Zofia Grygorczuk Szkoła Podstawowa Sióstr Misjonarek w Białymstoku
III m. Maria Piekarska Podstawowa nr 4 w Białymstoku

Wyróżnienia:
Kinga Wencel Szkoła Podstawowa nr 4 w Białymstoku
Gabriela Teresa Maroszek Szkoła Podstawowa nr 7 w Białymstoku
Marlena i Igrida Piesiecka Szkoła Podstawowa nr 5 w Białymstoku
Faustyna Dąbrowska Szkoła Podstawowa nr 5 w Białymstoku


Organizatorzy konkursy:
p. Emilia Radziwońska,
p. Elżbieta Sorkowska

Czytaj więcej: Rozstrzygnięcie II Edycji Miejskiego Konkursu Językowo-Plastycznego na Pocztówkę Bożonarodzeniową...

XIII edycja Konkursu Kolęd i Piosenki Świątecznej „Niech kolęda się niesie po świecie”

pios swiateczna

6 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 12 w Białymstoku odbyła się XIII edycja Konkursu Kolęd i Piosenki Świątecznej „Niech kolęda się niesie po świecie”.

 

 

Miło nam poinformować, iż uczennice wchodzące w skład zespołu „Ukulele Band” zdobyły III miejsce w kategorii zespoły i chóry. Wykonały z akompaniamentem ukulele dwie kolędy „Christmas tree” oraz „Każdy dom świętości pełen”.

 

Gratulujemy sukcesu, opiekę muzyczną nad zespołem sprawuje Pani Katarzyna Breczko.

 

I miejsce w Miejski Konkursie Plastycznym „Patroni Białegostoku”

hubertksawery26.11.2019r. w Domu Kultury Śródmieście przy ul. Malmeda 17 odbył się wernisaż prac nagrodzonych w konkursie „Patroni Białegostoku”. Uczniowie naszej szkoły , na zajęciach koła plastycznego wykonali portrety ostatniego prezydent RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowski, prezydenta miasta w latach 1934-39 Seweryna Nowakowski oraz Feliksa Filipowicza - pierwszego prezesa Rady Miasta z okresu międzywojennego. Konkurs został zorganizowany, ponieważ rok 2019 jest rokiem tych trzech ważnych dla historii naszego miasta postaci. I miejsce w tym konkursie zajął Hubert Dębicki z klasy VI C Wyróżnienie przyznano Ksaweremu Baczewskiemu z klasy VI A.

Serdecznie gratulujemy młodym artystom. Na wystawę pokonkursową zakwalifikowały się prace Kesjii Wigłasz z IV A, Zuzanny Zahorowskiej z IV B, 

Jessici Bayraktar z VI A, Natalii Lewoc z VI A, Vanessy Bayraktar z VI A, Adriana Truchel z V F, Julii Kukowskiej z VI A, Zuzanny Kuderewskiej z V c i Mai Kościukiewicz z V c.

Prace zostały wykonane pod kierunkiem p. Elżbiety Sorkowskiej.

Wieczór „Poezji i pieśni patriotycznej” w Kościele Pod Wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej

24 listopada 2019 r. w Kościele Pod Wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej odbył się już po raz drugi „Wieczór poezji i pieśni patriotycznej” . W tym roku „patriotyczne śpiewanie” przenieśliśmy ze szkoły do miejsca , gdzie jeszcze większa grupa odbiorców mogła w nim uczestniczyć. Po niedzielnej Mszy Świętej zabrzmiały wiersze o „jesiennej zadumie” o przemijaniu i czasie „pochylenia głowy nad przeszłością”. Uczniowie recytowali wiersze Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Władysława Broniewskiego, Wisławy Szymborskiej. Między wierszami wykonane zostały pieśni patriotyczne te najbardziej popularne – „Marsz Pierwszej Brygady”, „Przybyli ułani pod okienko” , a obok nich „W południe’ Kazimierza Grześkowiaka , „Kantyczka z lotu ptaka” Jacka Kaczmarskiego Wieczornicę prowadzili: Hanna Pasik i Krzysztof Trofimiuk z kl. VIII B Wiersze recytowali : Maja Lewocka – VIII B, Emilia Trębicka – VIII b, Piotr Modzelewski – VIII B, Dominika Anchimiuk VIII B Wystąpił chór szkolny pod dyrekcją pani Katarzyny Beczko. Na uroczystości zaśpiewała absolwentka naszej szkoły – Olga Sorkowska – wykonała „Kantyczkę z lotu ptaka” Wieczór został przygotowany przez p. Elżbietę Sorkowską ,Teresę Walczuk